font_preload
PL / EN
Energetyka Energia elektryczna 19 maja, 2017 godz. 15:30   
KOMENTUJE: Marcin Roszkowski

Roszkowski: PGE przełamie impas dla geotermii w Toruniu?

DSC_4044 Marcin Roszkowski

PGE Polska Grupa Energetyczna z sukcesem zakończyła negocjacje zakupu aktywów francuskiego EDF w Polsce. Dzięki samodzielnemu przejęciu 8 elektrociepłowni w największych aglomeracjach, w tym sieć ciepłowniczą w Toruniu.

– Dzisiejsza konferencja Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz Prezesa PGE Henryka Baranowskiego jest także istotna dla sektora ciepłowniczego. Od lat geotermia w Toruniu nie mogła się dogadać z Francuzami, którzy byli do tej pory także właścicielami lokalnej ciepłowni oraz co ważniejsze sieci przesyłowych – powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego, Marcin Roszkowski.

– Teoretycznie, ale też ustawowo, zielone źródła ciepła mogą bez przeszkód być przyłączane do sieci ciepłowniczej. Jednak w przypadku EDF i toruńskiej geotermii proces trwający od 2014 roku zakończył się impasem. Wobec negocjowanego właśnie pakietu zimowego, wyłączeń starych mocy cieplnych opartych na węglu oraz przejęciu EDF przez PGE z istotną rolą państwa polskiego należy się spodziewać, że Toruń może w najbliższym czasie stać największym miastem, które zaopatrywane będzie w ciepło z wnętrza ziemi – ocenił rozmówca BiznesAlert.pl.