Agencja Rozwoju Przemysłu udzieliła pożyczki PGNiG Termika

26 sierpnia 2022, 15:00 Alert

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) udzieliła PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa krótkoterminowej pożyczki w wysokości 100 milionów złotych. Środki mają być przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności spółki, w tym na uzupełnienie depozytu zabezpieczającego pod kontrakty terminowe na sprzedaż energii elektrycznej.

Elektrociepłownia Żerań. fot. PGNiG Termika
Elektrociepłownia Żerań. fot. PGNiG Termika

ARP gasi pożar w PGNiG Termika

Wskutek wysokiej inflacji oraz obecnej sytuacji na rynku energetycznym ARP zdecydowała się udzielić pożyczki spółce PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Dzięki tej kwocie firma będzie mogła sfinansować niestandardowy przedmiot inwestycji albo pomagać firmom przeżywającym przejściowe trudności finansowe.

Choć Agencja Rozwoju Przemysłu jest kojarzona przede wszystkim z finansowaniem restrukturyzacji tak teraz większość pożyczek udzielana jest na zasadach komercyjnych. – Jesteśmy elastyczni, reagujemy na potrzeby rynku. Każdy projekt jest traktowany indywidualnie, poprzedzony analizą sytuacji przedsiębiorstwa i szyty na miarę jego potrzeb – mówi dyrektor zarządzający w ARP Konrad Trzonkowski.

Spółka w ciągu ostatnich czterech lat przeznaczyła ponad 2,3 mld zł na finansowanie przedsiębiorstw działających w różnych sektorach gospodarki. Są wśród nich zarówno firmy państwowe, jak i prywatne, w tym spółki giełdowe.

PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa to filia spółki Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Produkuje i dystrybuuje energię elektryczną oraz ciepło dla potrzeb przemysłowych oraz indywidualnych odbiorców na Śląsku. Jest kluczowym dostawcą sprężonego powietrza oraz ciepła dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

ISBnews/Wojciech Gryczka

Inwestycja PGNiG Termika pozwoli Pruszkowowi zmniejszyć emisje CO2