Rosyjska agentka przeniknęła do struktur dowództwa NATO

26 sierpnia 2022, 15:30 Alert

„Rosyjska agentka w NATO we Włoszech”- takim tytułem rzymski dziennik La Repubblica opatrzył w piątek artykuł na temat szpiegowskiej operacji Moskwy. Jak zaznacza gazeta – agentka wywiadu wojskowego krążyła przez 10 lat między Rzymem a Neapolem przenikając do dowództwa atlantyckiego oraz amerykańskiego i weszła w relacje z dziesiątkami oficerów.

Agentka wróciła do Rosji

– A potem odleciała do Moskwy – opisuje włoska gazeta historię Adeli, czyli Marii Adeli Kuhfeldt. To rosyjska szpieg Olga Kołobowa. La Repubblica pisze – Uroczysta kolacja w kwaterze głównej NATO w Neapolu zgromadziła przy stołach wszystkich najważniejszych oficerów w towarzystwie małżonek oraz szanownych gości. Na początku dowódca poprosił o ciszę i zawołał – Wznieśmy toast za Sojusz Atlantycki. – Nie mógł sobie wyobrazić, że razem z nim kieliszek wzniosła agentka rosyjskich służb specjalnych, młoda uśmiechnięta kobieta w wieczorowej sukni: protagonistka najbardziej spektakularnej operacji szpiegowskiej, przeprowadzonej przez Moskwę w naszym kraju – dodaje włoska gazeta.

Artykuł jest rezultatem trwającego 10 miesięcy śledztwa rzymskiej gazety, a także portalu śledczego Bellingcat, Der Spiegel i Insider.

Kobieta przeniknęła do personelu bazy NATO i VI floty USA

Grupa dziennikarzy zrekonstruowała tajną misję 30-latki, urodzonej w Peru córki Niemca. Kobieta, jak ustalili, zdołała przeniknąć do personelu bazy NATO i VI floty USA. – Do Włoch wjechała z rosyjskim paszportem, który należy do tej samej serii specjalnej wykorzystywanej przez GRU, czyli wywiad wojskowy na rozkazach Kremla – poinformowała gazeta.

Dziennikarze nie zdołali ustalić, jakie informacje zebrała agentka i czy udało jej się zainfekować wirusem informatycznym telefony i komputery swoich przyjaciół. Według reporterów śledczych pewne jest natomiast to, że kobieta nawiązała kontakt z ważnymi osobistościami z NATO i amerykańskiej Marynarki Wojennej. – Żaden rosyjski agent nie zdołał do tej pory spenetrować tak głęboko kierownictwa Sojuszu Północnoatlantyckiego – twierdzi włoska gazeta.

Polska Agencja Prasowa/Jakub Sadowski

ABW zatrzymała Polaka, który chciał szpiegować na rzecz Rosji