ABW zatrzymała Polaka, który chciał szpiegować na rzecz Rosji

18 sierpnia 2022, 09:00 Alert

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała zatrzymania mężczyzny, który wyraził gotowość do współpracy z rosyjskim wywiadem – poinformował rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Flaga Rosji. Źródło: freepik
Flaga Rosji. Źródło: freepik

Według służb podejrzany oczekiwał w zamian uzyskania korzyści majątkowej, a także pomocy w eliminacji osobistych wrogów.

— Wykorzystując posiadane znajomości, zamierzał przekazać rosyjskiej stronie szerokie spektrum informacji, również ze sfery obronności i bezpieczeństwa państwa. Był także gotowy wykonywać inne zlecone przez wywiad zadania na terytorium RP. Podejrzany zdawał sobie sprawę z nielegalnego charakteru podjętych działań, ukierunkowanych na zawiązanie długotrwałej współpracy z rosyjskim wywiadem — przekazał rzecznik ministra koordynatora

Do zatrzymania doszło 11 lipca 2022 roku na terenie województwa śląskiego. Funkcjonariusze ABW przeszukali również na terenie województw: opolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz małopolskiego miejsca związane z Jarosławem A. oraz innymi powiązanymi z nim osobami, które zatrzymany zamierzał wykorzystać w pracy na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Podejrzanemu grozi do ośmiu lat więzienia.

Rosjanie aktywnie wykorzystują aktywa osobowe do dokonywania infiltracji innych państw.

Polska Agencja Prasowa/Mariusz Marszałkowski

Czy ABW przygląda się stypendiom Gazpromu w Polsce?