Rusza budowa bloku energetycznego w Azotach Puławy

10 października 2019, 13:30 Alert

Budowę nowego bloku energetycznego na węgiel symbolicznie rozpoczęto w czwartek w Zakładach Azotowych Puławy. Koszt inwestycji to 1,16 mld zł netto, budowa ma być zakończona w ciągu 36 miesięcy.

fot. Grupa Azoty

W czwartek uroczyście wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowego bloku energetycznego. Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń podkreślił, że inwestycja w Puławach to dobry przykład synergii polskich państwowych spółek: inwestora, wykonawcy oraz dostawcy surowca do nowego bloku energetycznego. „Mamy z jednej strony rozwój Azotów w Puławach, z drugiej strony dostawę paliwa, czyli węgla, z Lubelskiego Węgla Bogdanka, a wszystko to realizuje państwowa firma, której właścicielami są koncerny energetyczne i wszystko zostaje w rękach polskich, państwowych, służy rozwojowi tych spółek i tych biznesów” – powiedział Soboń.

Prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki, powiedział, że budowa nowego bloku energetycznego w Puławach to element znaczących nakładów inwestycyjnych służących rozwojowi zakładów. „To nie jest pierwsza, jedyna i ostatnia inwestycja w Puławach. Od 2014 r. co roku Grupa Azoty przeznacza na inwestycje przeszło 1 miliard zł i w tych wszystkich latach, szczególnie po 2016 r., większość tych środków jest inwestowanych w Puławach. Jest to zrozumiałe i logiczne, bo jest to największy zakład w grupie z największą tradycją, z ogromnymi osiągnięciami” – powiedział Wardacki. Prezes Azotów Puławy Krzysztof Bednarz podkreślił, że nowy blok energetyczny jest konieczny dla zakładów, zapewni im samowystarczalność w zakresie dostaw ciepła i energii.

Dzięki tej inwestycji będziemy mogli zabezpieczyć ciepło technologiczne, którego nikt na rynku nam nie dostarczy, a ponadto zapewni on nam energię elektryczną. Energię elektryczną moglibyśmy kupić na rynku, ciepła technologicznego do produkcji nie możemy. Dlatego konieczny jest dla nas ten blok węglowy, to jest dla nas priorytet. Będziemy dzięki tej inwestycji samowystarczalni” – powiedział Bednarz. Dodał, że nowy blok pozwoli na obniżenie emisji szkodliwych substancji do środowiska z zakładowej elektrociepłowni. „Nawet przy obecnej instalacji na kominie u nas zagnieździł się sokół wędrowny. Ta nowa inwestycja, nowe parametry technologiczne, spowodują, że – zakładam – tych sokołów będzie więcej. Jestem przekonany, że na terenie Azotów powietrze jest czyściejsze niż w mieście” – powiedział Bednarz.

Nowy blok powstanie w ciągu 36 miesięcy kosztem 1,16 mld zł netto. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum polskich firm Polimex-Mostostal SA, Polimex Energetyka sp. z o.o. i SBB Energy SA. Nowy blok zapewni 100 MW energii elektrycznej i 300 MW ciepła. Będzie wybudowany na terenie zakładowej elektrociepłowni. Zastąpi dwa wyeksploatowane bloki węglowe z lat 60-tych. Trzy inne bloki tam istniejące mają być w przyszłości zmodernizowane. Dwa lata temu Grupa Azoty Puławy zrezygnowała z planowanej wcześniej budowy elektrowni opalanej gazem, na rzecz powstania bloku węglowego.

Polska Agencja Prasowa

Azoty Puławy wybrały ofertę na budowę bloku energetycznego