Berlin przestanie oświetlać zabytki, aby oszczędzać energię

29 lipca 2022, 08:00 Alert

Berlin wkrótce odczuje wpływ dążenia Niemiec do oszczędzania energii. Wszystko to w odpowiedzi na nadchodzące niedobory gazu. Miasto zmniejszy zużycie energii poprzez ograniczenie oświetlenia, chłodzenia i ogrzewania budynków.

reichstag Niemcy Berlin
fot. Wikipedia/CC

Budynek Reichstagu lada dzień wprowadzi ograniczenia dotyczące chłodzenia i ogrzewania sali plenarnej, sal konferencyjnych i innych biur. Oświetlenie zewnętrzne również będzie stopniowo zmniejszane, a kultowa kopuła parlamentu nie będzie świeciła poza godzinami zwiedzania. W najbliższych tygodniach podobnym zabiegom zostaną poddane: Kolumna Zwycięstwa, Katedra Berlińska, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma i Czerwony Ratusz.

Nie tylko stolica weźmie udział w ogólnokrajowym oszczędzaniu. Burmistrz Monachium Dieter Reiter zlecił wyłączenie ciepłej wody w budynkach administracyjnych. – Ogrzewanie i chłodzenie zostaną również ograniczone w Monachium, a oświetlenie zewnętrzne zabytków zostanie wyłączone – powiedział.

Rząd niemiecki podejmuje szereg inicjatyw, które mogą pomóc w uniezależnieniu się od importu gazu rosyjskiego. Wzywa obywateli do zmniejszenia zużycia energii w obawie przed niedoborami gazu w zimie.

CLEW/Jędrzej Stachura

Niedobór gazu w Niemczech wciąż jest możliwy do uniknięcia