Ceny w rafineriach spadają po przedłużeniu porozumienia naftowego

26 maja 2017, 07:15 Alert

Dziś w hurcie polskich rafinerii benzyna i ON tanieją średnio 10 zł/m3 netto – podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

Zbiorniki Rafinerii Gdańskiej. Fot. Grupa Lotos
Zbiorniki Rafinerii Gdańskiej. Fot. Grupa Lotos

W porównaniu z notowaniami SPOT polskich rafinerii z 26 kwietnia ceny hurtowe benzyny są dziś niższe średnio o 80  zł/m3, a oleju napędowego o 60 zł/m3. W porównaniu z sytuacją sprzed roku benzyna w hurcie jest o ok. 4 gr/l brutto tańsza, a olej napędowy o 4 gr/l brutto droższy.

Oficjalne cenniki polskich rafinerii są bardzo wyrównane – zarówno Grupa Lotos, jak i PKN Orlen benzynę do sprzedaży detalicznej oferują po 3 544 zł/m3. Nieznacznie tańszy jest olej napędowy w Grupie Lotos (3 401 zł/m3) niż w PKN Orlen (3 402 zł/m3). (ceny netto, bez VAT, w temperaturze referencyjnej 15 stopni Celsjusza).

Na rynkach światowych decyzja OPEC o utrzymaniu ciecia wydobycia nie wywołała wzrostu cen. Wrecz przeciwnie – ceny ropy nadal spadają. Jeszcze gwałtowniej tanieje najpopularniejszy z jej przetworów – paliwa silników wysokoprężnych: ON.

Brent na giełdzie w Londynie na zakończenie wczorajszej sesji notowała -4,62%, acz trzeba pamiętać, że od 4 maja wciąż jest droższa o 5%. Między 4 a 23 maja, czyli w oczekiwaniu na decyzję OPEC, zdrożała +12%.

Gatunek Brent jest referencyjny dla kontynentu europejskiego –  mimo że polskie rafinerie przerabiają ropę rosyjską, cena jej zakupu ustalana jest w odniesieniu do ceny Brent.

Referencyjne dla cen paliw gotowych są z kolei ceny średnie zebrane  trzech największych europejskich portówprzeładunkowych: Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii – od nazw tych trzech miast: tzw. ceny ARA.

Paliwa gotowe na ARA:

  • benzyna -2,62% po decyzji OPEC 25 maja (ale +12,78% między 4 a 23 maja) – dziś rano -0,28%.
  • olej napędowy -1,3% po decyzji OPEC (ale +11,98% między 4 a 23 maja) – dziś rano -15%.

co wskazuje, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się odpowiednich korekt, tj. obniżek w cennikach polskich rafinerii i na pylonach polskich stacji.

Mimo mocnych spekulacji związanych z danymi makro dot. surowców energetycznych na światowych rynkach wciąż panuje istotna nadpodaż tak ropy, jak i jej przetworów.

* Zestawienie sporządzone wg monitoringu cen paliw prowadzonego przez Biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych