AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOnetWykop

Chiny mierzą się z falą upałów. Klimatyzacja ratuje życie, ale to miecz obosieczny

Źródło: Flickr

Państwo Środka mierzy się z falą upałów przekraczającą 40 stopni Celcjusza. Klimatyzacja jest jedynym źródłem ratunki walki z wysokimi temperaturami, co niestety rzutuje na rekordowym zużyciu energii elektrycznej.

Chiny od tygodni zmagają się z falami upałów, które według władz nadeszły na początku tego roku i były bardziej rozpowszechnione i ekstremalne niż w poprzednich latach. W zeszłym tygodniu państwowi urzędnicy poinformowali, że kraj pobił swój własny rekord liczby gorących dni w ciągu sześciu miesięcy.

W Pekinie w ostatnich dniach odnotowano jedne z najgorętszych lat w historii, z temperaturami przekraczającymi 40 stopni Celsjusza.

China Energy jeden z największych na świecie wytwórców energii, ogłosił, że ilość wyprodukowanej energii elektrycznej w poniedziałek osiągnęła dzienny rekord.

Według wtorkowego oświadczenia państwowa firma odnotowała tego dnia całkowitą produkcję energii elektrycznej na poziomie 4,09 miliarda kWh, co oznacza wzrost o 210 milionów kWh w porównaniu z dniem poprzednim.

Ze względu na utrzymujące się wysokie temperatury zapotrzebowanie na energię w wielu częściach kraju wciąż rośnie, ogłosił China Energy.

Warto zwrócić uwagę, że w trakcie fali upałów klimatyzacja jest jedynym źródeł chłodu dla wielu milionów Chińczyków, ale paradoksalnie przyczynie się do pogorszenia sytuacji, gdyż urządzenie to jest bardzo energochłonne. Wiele wskazuje na to, że to właśnie klimatyzacja odpowiada za rekordowe zużycie energii.

Interesujące jest, że Państwo Środka cały czas zwiększa swoje moce OZE. Obecnie kraj jest na dobrej drodze do podwojenia swoich mocy w zakresie energii wiatrowej i słonecznej i osiągnięcia celów w zakresie czystej energii na 2030 roku już pięć lat wcześniej, wynika z czerwcowego raportu rządu.

Oczekuje się, że gospodarka wyprodukuje 1200 GW energii słonecznej i wiatrowej do 2025 roku, jeśli wszystkie przyszłe elektrownie zostaną zbudowane i uruchomione.

CNN / Jacek Perzyński

Chiny zwiększają moce węglowe. Perspektywa rozwodu z węglem oddala się


Powiązane artykuły

Ceny energii będą mrożone do końca roku

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów podjęto decyzje o kontynuowaniu mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych do końca roku. Paulina Hennig-Kloska,...

Ekspert: UE musi dopłacać do energii przez dekadę, by OZE były opłacalne

Jeżeli Europa ma zachować konkurencyjność, to będzie musiała subsydiować ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw energochłonnych i może to potrwać najbliższe...

Polska, bez tańszych magazynów energii, nie zerwie z węglem i gazem

Koszt magazynowania energii musiałby obniżyć się co najmniej czterokrotnie, aby możliwe stało się wycofanie konwencjonalnych elektrowni jako dyspozycyjnych źródeł energii...

Udostępnij:

Facebook X X X