Czeski miliarder sięga po huty niemieckie

6 września 2023, 09:15 Alert

Czeski miliarder Daniel Křetínský jest zainteresowany przejęciem niemieckiej huty ThyssenKrupp Steel, o czym było już głośno w czerwcu 2023 roku. Teraz pojawiła się jednak aprobata szefa rady zakładowej Tekina Nasikkola, który zaznaczył, że nie ma nic przeciw wpływom czeskiego miliardera i właściciela holdingu EPH (Energetický a Průmyslový Holding) w strukturach koncernu.

Huta Stali ArcelorMittal. Fot ArcelorMittal
Huta Stali ArcelorMittal. Fot ArcelorMittal

EPH jest również właścicielem producenta węgla brunatnego Leag z siedzibą w Łużycach. Ostatnio jednak bezskutecznie próbował przejąć spółkę węglową Steag z siedzibą w Essen i Iqony – z pomocą Fundacji RAG. Ponadto Křetínský posiada udziały m.in. w hurtowni Metro, planuje przejąć francuską sieć supermarketów Casino oraz posiada udziały w mediach, takich jak np. francuski dziennik „Le Monde” – opisuje niemiecki tygodnik ekonomiczny Wirtschaftswoche.

ThyssenKrupp to największy niemiecki koncern hutniczy, który stoi przed wyzwaniem transformacji energetycznej, wspieranej przez niemieckie państwo. Koncern może obecnie liczyć na dotacje wysokości dwóch miliardów euro w celu redukcji emisji CO2. Wcześniej Křetínsky skorzystał na miliardowych dopłatach na zamykanie elektrowni i kopalni węglowych w niemieckich Łużycach.

Westdeutsche Allgemeine Zeitung / Wirtschaftswoche / Aleksandra Fedorska

Fedorska: Rewolucja zielonej stali nadchodzi z Niemiec i pozbawi pracy część hutników