Dezinformacja może zdestabilizować pomoc uchodźcom na granicy

2 marca 2022, 07:15 Alert

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, czyli państwowy instytut badawczy analizujący dane komputerowe ostrzega przed dezinformacją mogącą destabilizować sytuację na granicy Polski i Ukrainy.

Straż Graniczna. Fot. MSWiA.
Straż Graniczna. Fot. MSWiA.

– Niestety nieustannie obserwujemy wzrost wpisów o rasistowskiej tematyce. Polskim służbom zarzuca się, że osoby nie będące białego koloru skóry są traktowane gorzej lub wręcz jest im odmawiane prawo do przekroczenie granicy – informuje NASK w informacji przekazywanej władzom oraz polskim politykom. – Warto zauważyć, że o ile inne argumenty były skierowane wewnątrz (jak kwestia braku paliwa), tak tu wyraźnie mamy do czynienia z kierowaniem treści w świat. Rasizm działa aktywizująco na zachodnie media, stąd w łatwy sposób prorosyjskie środowiska chcą zdyskredytować Polskę i Ukrainę. Jest nieustannie zaogniany przez duże zachodnie media, np. BBC czy Le Monde.

Tymczasem część polityków organizuje tak zwane patrole obywatelskie organizacji narodowych na granicy polsko-ukraińskiej. Do Polski trafiło już według oficjalnych danych ponad 400 tysięcy uchodźców z Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Do tej pory nie było incydentów na granicy.

Wojciech Jakóbik