Raport środowiskowy o atomie w połowie marca. Trwają przygotowania w wybranej lokalizacji

2 marca 2022, 07:00 Alert

Według informacji BiznesAlert.pl raport oceny oddziaływania na środowisko elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ma zostać przedstawiony w drugiej połowie marca. Pierwotnie miał być to przełom lutego i marca. Niezmiennie trwają przygotowania infrastruktury w wybranej lokalizacji.

Lokalizacja elektrowni jądrowej Lubiatowo Kopalino
Lokalizacja elektrowni jądrowej Lubiatowo Kopalino.

Lokalizacja Lubiatowo-Kopalino jest póki co preferowana, ale po przyjęciu raportu środowiskowego oraz innych decyzjach administracyjnych zostanie wybrana na docelowe miejsce, w którym na stanąć pierwszy reaktor jądrowy.

Świadczą o tym przygotowania podjęte przez instytucje rządowe oraz agencje Trwają przygotowania do stworzenia nowego połączenia kolejowego z budową atomu, która ma ruszyć w 2026 roku, są także wstępne plany budowy połączenia drogowego oraz elektroenergetycznego. Będą realizowane w oparciu o odrębne decyzje administracyjne, ale należy je zsynchronizować z pracami na obiekcie, czego przykładem mogła być budowa terminalu LNG w Świnoujściu.

Według informacji BiznesAlert.pl raport środowiskowy zostanie przedstawiony w drugiej połowie marca. To przesunięcie z przełomu lutego i marca sugerowanego wcześniej.

Amerykański Bechtel będący operatorem reaktorów jądrowych oraz Westinghouse podpisały memorandum o porozumieniu z GE Steam Power w sprawie zbadania możliwości współpracy przy projekcie w Polsce. GE zapewnia turbiny reaktorom jądrowym na całym świecie. Bechtel i Westinghouse mają przygotować Front-End Engineering Design, czyli plan techniczny budowy reaktora wraz z wszystkimi komponentami.

Wojciech Jakóbik