Polenergia i Equinor złożyły wniosek o decyzję środowiskową ws. morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I

9 kwietnia 2024, 11:15 Alert

Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, która jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku – poinformowały firmy we wtorkowym komunikacie. We wspólnym komunikacie firmy podkreśliły, że Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim i jednocześnie najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Offshore. Fot. Polenergia

– Morska farma wiatrowa Bałtyk I jest jednym z trzech projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III będą dysponować łączną mocą do 3 GW, co pozwoli na zasilenie zieloną energią ponad 4 milionów gospodarstw domowych – podano. Jak wskazano, Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej realizowanej obecnie na Bałtyku, o mocy do 1560 MW.

Farma wiatrowa Bałtyk I ma powstać ok. 80 km od linii brzegowej. Energia elektryczna z projektu popłynie kablami na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych Krzemienica w gminie Redzikowo.

Equinor i Polenergia wyjaśniły, że lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości do 20 km będzie przebiegać pod powierzchnią ziemi, by zachować walory turystyczne i krajobrazowe oraz by minimalizować wpływ na dotychczasowe użytkowanie gruntów. Planowane wyprowadzenie mocy na lądzie będzie realizowane częściowo (w północnej części przebiegu) w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza wyznaczonego dla infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Dla wszystkich trzech farm wiatrowych przewidziano jedną lokalizację wyjścia na ląd z wykorzystaniem technologii bezwykopowej.

Firmy przypomniały, że Bałtyk I uzyskał już pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.

Prezes Polenergii Jerzy Zań podkreślił, że realizacja morskich farm wiatrowych Bałtyk ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej w Polsce. „Bliskość kabli wyprowadzających moc ze wszystkich trzech realizowanych przez nas projektów znacznie skróci proces inwestycyjny, ułatwi go i obniży koszty. Przy realizacji farmy wiatrowej Bałtyk I skorzystamy z najlepszych praktyk wypracowanych przy projektowaniu i budowie naszych bardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III” – poinformował Zań, cytowany w komunikacie. Zwrócił uwagę, że dotyczy to nie tylko synergii w obszarze wyprowadzenia kabli, ale także budowanego łańcucha dostaw, pozyskiwania i szkolenia przyszłej kadry, czy relacji z mieszkańcami i lokalną administracją.

W ramach projektu zakończono gromadzenie morskich danych pomiarowych i meteorologicznych podczas ponad rocznego badania intensywności wiatru i fal. Firmy podkreśliły, że pozwoli to określić oczekiwaną produkcję energii przez farmę wiatrową. Przypomniały, że zeszłoroczne badania dna morskiego zapewniły wstępne rozpoznanie warunków geologicznych terenu; badania te zostaną wykorzystane do stworzenia najbardziej efektywnego pod względem produkcji i kosztów rozmieszczenia poszczególnych turbin.

– Bałtyk II i III będą jednymi z pierwszych farm wiatrowych na polskim morzu, a ich uruchomienie planowane jest na 2027 rok. Bałtyk I jest najbardziej zaawansowanym projektem fazy drugiej, planowanym do aukcji w 2025 roku – zapowiedział prezes Equinor w Polsce Michał Jerzy Kołodziejczyk, cytowany w komunikacie.

Jak podano, morskie farmy wiatrowe będą dysponować łączną mocą 1440 MW. Projekty mają już zakontraktowanych dostawców najważniejszych komponentów. Dostawcą turbin został Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamentów – SIF Netherlands B.V., a infrastruktury systemów elektrycznych – Hitachi Energy. Equinor i Polenergia mają także zabezpieczone umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla obu projektów. Kable wewnętrzne dostarczy i zainstaluje firma Seaway7. Z kolei kontrakt na morskie kable eksportowe otrzymało międzynarodowe konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables. Partnerzy inwestycyjni podpisali także umowę ze spółką DNV, która zadba o certyfikację morskich części farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

Firmy zapowiedziały, że w tym roku rozpoczną się prace budowlane w bazie serwisowej w Łebie, która jako centrum logistyczno-operacyjne odpowiadać będzie za bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie morskich farm wiatrowych przez 30 lat ich eksploatacji. W bazie zatrudnienie znajdzie około 100 osób; wszystkie trzy projekty wygenerują zaś – jak dodano – nawet 10 tys. miejsc pracy.

Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna; od 2005 r. akcje Polenergii są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Equinor działa na ponad 30 rynkach na świecie; jest producentem i dostawcą gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy na zaprojektowanie fundamentów dla projektów na Morzu Bałtyckim