AlertEnergetykaWykop

USA chcą wejść w energetykę Europy Środkowo-Wschodniej

Źródło: Emerging Europe

Decydenci, liderzy biznesu, przedstawiciele światowych i regionalnych mediów będą dyskutować o przyszłości relacji państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz Stanów Zjednoczonych podczas wirtualnej debaty „Emerging Europe and The United States: Towards 2030”. Spotkanie online, organizowane przez wiodącą londyńską organizację, odbędzie się 27 sierpnia 2020 roku.

Handel, dyplomacja i współpraca

Wydarzeniu towarzyszy badanie przeprowadzone wśród europejskich i amerykańskich organizacji handlowych, służb dyplomatycznych, biznesu i think-tanków na temat szans, wyzwań i zagrożeń dla transatlantyckiej współpracy. Jego wyniki i płynące z debaty wnioski zostaną przedstawione w raporcie po konferencji.

Wirtualne spotkanie otworzy Mircea Geoană, zastępca sekretarza generalnego NATO, w przeszłości m.in. minister spraw zagranicznych Rumunii. Dyskusja o współpracy regionu ze Stanami Zjednoczonymi zostanie podzielona na cztery obszary, które będą dotyczyły: infrastruktury, energetyki, cyfrowej transformacji i ochrony zdrowia. Stany Zjednoczone są kluczowym partnerem dla krajów środkowej i wschodniej Europy. W samej Polsce wartość amerykańskich inwestycji przekracza 60 miliardów dolarów. W 2017 roku prezydent Donald Trump poparł Inicjatywę Trójmorza, stwierdzając, że ten projekt „przekształci i odbuduje cały region”. Rok później amerykański sekretarz ds. Energii Rick Perry ogłosił „Partnerstwo na rzecz transatlantyckiej współpracy energetycznej” (P-TEC). I wreszcie w marcu tego roku Macedonia Północna została 30. członkiem sojuszu NATO.

– Inicjatywa Trójmorza wydaje się mieć ponadpartyjne poparcie w Stanach Zjednoczonych, które chcą zaoferować pomoc państwom regionu w odpieraniu rosyjskiej i chińskiej ekonomicznej presji – powiedział Andrew Wrobel, partner założyciel Emerging Europe. – Naszym zadaniem jako organizacji, której celem jest zrównoważony rozwój regionu w obszarach gospodarczym, społecznym i demokratycznym jest przygotowywanie debaty o przyszłości regionu z Ameryką oraz zaangażowanie sektora prywatnego w debacie – dodał Andrew Wrobel.

Konferencja online jest skierowana do polityków, przedsiębiorców, dziennikarzy mediów z regionu i przedstawicieli ośrodków badawczych. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Tony Housh – prezes Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Cristian Bușoi – eurodeputowany, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim, Jarosław Ponder – dyrektor w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym. Swój udział w dyskusji potwierdzili także czołowi dziennikarze, m. in. Liz Claman z Fox Business Network i Kasia Madera z BBC.

Debatę poprzedza badanie, którego uczestnikami są dyplomaci i członkowie ośrodków analitycznych. Jego wyniki zostaną opublikowane w raporcie, który zostanie opracowany po debacie i zostanie szeroko rozdystrybuowany wśród kluczowych podmiotów we wszystkich 23 europejskich krajach wspieranych przez Emerging Europe.

Jakóbik: Trzy fakty o atomie z USA w Polsce ze spotkania Duda-Trump


Powiązane artykuły

Energa realizuje strategię Orlenu i planuje nowe bloki gazowe

Spółka w przyszłym roku ma zamiaru uruchomić dwa bloki gazowe, jeden w Grudziądzu, drugi w Ostrołęce. W planach ma jednak...
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

E-auta nie są dobre dla klimatu, ale Szwajcarzy chcieli to ukryć

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Środowiska wstrzymał prezentację badania dotyczącego bilansu ekologicznego samochodów elektrycznych. Wyniki sugerowały, że elektromobilność nie zawsze jest...

Holendrzy testują morską fotowoltaikę. Fale jej niestraszne

Są wyniki testów, jakim poddano platformy, na których będą umieszczone morskie panele fotowoltaiczne. Badania przeprowadzono na Delta Flume, obiekcie, który...

Udostępnij:

Facebook X X X