Rząd może zaktualizować PEP2040 do połowy przyszłego roku

7 listopada 2022, 10:30 Alert

Podczas konferencji EuroPower pod patronatem medialnym BiznesAlert.pl wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska powiedział, że Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040 – przyp. red.) może być zaktualizowana do połowy przyszłego roku. Zaznaczył jednak, że „to nie jest coś pewnego”.

Ireneusz Zyska podczas EuroPOWER. Fot. Mariusz Marszałkowski
Ireneusz Zyska podczas EuroPOWER. Fot. Mariusz Marszałkowski

Aktualizacja PEP2040

Ireneusz Zyska potwierdził, że trwają prace nad aktualizacją strategii energetycznej PEP2040. – Trwają wewnętrzne konsultacje w ministerstwie klimatu i środowiska na poziomie wkładu przed Radą Ministrów, takie dyskusje mają miejsce również w innych resortach. Później przyjdzie czas na szersze konsultacje w gronie ekspertów. W 2023 roku wchodzi kilka znacznych regulacji, które już odzwierciedlają zmiany – powiedział wiceminister klimatu i środowiska w odpowiedzi na pytanie zadane przez dziennikarza BiznesAlert.pl.

Dodał, że w 2030 roku Polska przekroczy 50 GW mocy zainstalowanej w OZE. – To jest całkowicie realne. Udział w zużyciu energii może przekroczyć 50 procent i wierzę, że się tak stanie. Konieczna jest jednak modernizacja bloków 200 MW, nie wszystkich, ale części, to da nam stabilną moc w podstawie. Uwzględniając kalendarz polityczny, patrząc na kampanię wyborczą, wierzę, że aktualizacja PEP będzie miała miejsce do połowy przyszłego roku. Jednak nie jest to coś pewnego – zastrzegł Zyska.

Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński

Nowak: Będziemy kontynuować atom w Polsce, ale będziemy skuteczniejsi (ROZMOWA)