Szczudło: Zrównoważony transport to także gazomobilność

29 marca 2019, 12:30 Energetyka

Podczas kongres MOVE Mobility & Vehicles odbywającego się w ramach Poznań Motor Show odbył się panel dyskusyjny pt. „Myśl globalnie, działaj lokalnie! W jaki sposób władze publiczne powinny dostosować się do innowacji w zakresie mobilności – od globalnych trendów do polityki krajowej”.

cng gaz gazomobilność transport moto
fot. BiznesAlert.pl

W konferencji wziął udział m.in. Marcin Szczudło, Wiceprezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny, który zwrócił uwagę na istotne znaczenie naturalnego gazu ziemnego w ekosystemie nisko- i zeroemisyjnego transportu w Polsce. „Naturalny gaz ziemny może pełnić funkcję doskonałego, ekologicznego paliwa. Zainteresowanie nim w transporcie publicznym wykazuje coraz większa liczba polskich samorządów” – mówił Szczudło.
Jego zdaniem, pojazdy zasilane CNG stanowią obecnie tańszą alternatywę dla modeli zasilanych energią elektryczną.

„Gazomobilność powinna być wspierana, z uwagi na fakt, że w Polsce nie posiadamy wystarczająco rozwiniętej infrastruktury ładowania. Autobusy zasilane gazem ziemnym są efektywnym ekonomicznie, praktycznym i niskoemisyjnym rozwiązaniem. Ceny pojazdów na CNG są od 10 do 15% wyższe względem pojazdów zasilanych olejem napędowym, konieczne jest zatem dofinansowanie ich zakupu, tak aby wyrównać różnicę w kosztach zakupu”.
Kongres MOVE Mobility & Vehicles zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Grupa MTP. Konferencję w całości poświęcono wyzwaniom, przed którymi staje obecnie sektor transportu. W konferencji biorą udział przedstawiciel branży oraz administracji publicznej z Polski i zza granicy. Podczas Kongresu m.in. zostaną zaprezentowane wyniki projektu PSPA „Misja Zerowa Emisja”, w którym porównano efektywność ekonomiczną dostawczego samochodu elektrycznego oraz jego zeroemisyjnego odpowiednika. Konferencja MOVE Mobility & Vehicles potrwa w dniach od 28 do 29 marca.