Gazprom zakłada firmę, która będzie budować rurę do Turcji

9 grudnia 2014, 09:37 Alert

(AFP/TASS/Teresa Wójcik)

South Stream i Blue Stream. Mapa Gazpromu niesłusznie zalicza Krym do terytorium Rosji

Gazprom zakłada przedsiębiorstwo, które będzie budować nowy gazociąg do Turcji. Przedsiębiorstwo nazywa się Gazprom Ruskaja – poinformował dziennikarzy rzecznik rosyjskiego koncernu Siergiej Kuprijanow. Zostanie zarejestrowane w Sankt-Petersburgu.

Agencja TASS przypomina, że prezydent Rosji Władimir Putin 1 grudnia br. w czasie oficjalnej wizyty w Ankarze zakomunikował „Rosja w obecnych warunkach nie może realizować projektu South Stream” i w związku z tym ujawnił, że będzie rozwijać współpracę w sektorze gazu z Turcją, której w związku z tym obniży ceny dostaw surowca oraz zbuduje drugi gazociąg. „Z uwagi na zapotrzebowanie Turcji jesteśmy gotowi nie tylko zwiększyć przepustowość Blue Stream, ale zbudować kolejną rurę, aby zadowolić rosnące zapotrzebowanie tureckiej gospodarki na energię. Jeśli uznamy to za celowe – drugą rurę wybudujemy na terytorium Turcji wzdłuż granicy z Grecją. Podobnie jak węzeł gazowy na końcu pierwszej rury na granicy z Grecją. Do tego niepotrzebna jest zgoda władz greckich” – zakończył Putin.

Gazprom i turecka spółka Botas w ub. niedzielę podpisały memorandum o budowie rury po dnie Morza Czarnego o docelowej przepustowości 63 mld m. sześc. gazu rocznie. Z tego 14 mld m. sześć, będzie przeznaczone dla Turcji, pozostałe ponad 50 mld m. sześc. ma być sprzedawane w Turcji na greckiej granicy klientom europejskim.