„Parkiet”: Grupa Azoty dużo inwestuje w energetykę

25 listopada 2019, 09:30 Alert

Na temat realizowanych przez Grupę Azoty inwestycji energetycznych – pisze Parkiet. Jak czytamy w dzienniku, w ostatnich latach Grupa przeznacza na ten cel 1/3 całości wydatków inwestycyjnych.

Grupa Azoty
Fot. BiznesAlert.pl

Inwestycje Grupy Azoty

Cytowany przez „Parkiet” rzecznik Grupy Azoty Waldemar Grzegorczyk wyjaśnia, że na rynku, na którym działa Grupa, własna energetyka przemysłowa to „być albo nie być” dla producenta. Dlatego zgodnie z planem inwestycyjnym na latach 2014 – 2020 około 1/3 z 1 mld zł rocznych wydatków inwestycyjnych w Grupie przeznaczana jest na energetykę.

Główna inwestycja energetyczna grupy to budowa nowego bloku węglowego o mocy 100 MWe i 300 MWt. Blok powstaje na terenie zakładowej elektrociepłowni Zakładów Azotowych „Puławy” i zastąpi dwa wyeksploatowane bloki węglowe z lat 60-tych. Nowy blok, którego koszty budowy wyniosą ok., 1,16 mld zł netto, ma być gotowy w trzecim kwartale 2022 r. Trzy inne bloki w ZA „Puławy” mają być w przyszłości zmodernizowane.

Jednocześnie, jak odnotowuje „Parkiet”, Grupa Azoty zmieniła swoje plany odnośnie inwestycji energetycznych w Zakładach w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zrezygnowano z budowy jednego kotła opalanego węglem. Ta decyzja jest związana z planem wdrożenia nowej technologii wykorzystującej ciepło procesowe z instalacji chemicznych. Rezygnację z budowy kotła węglowego oznacza dla Grupa Azoty ZAK oszczędności na poziomie ok 200 mln zł i ograniczenie kosztów operacyjnych o ok. 30 mln zł w skali roku. Na realizację nowej koncepcji, wraz z kotłami rezerwowo-szczytowymi gwarantującymi bezpieczeństwo dostępności ciepła w przypadku zdarzeń nadzwyczajnych, spółka przeznaczy 282 mln zł. Realizacja tych zadań inwestycyjnych planowana jest do końca 2021 r.

Parkiet

Grupa Azoty zainwestuje w fotowoltaikę