Prezydent przestrzega przed blokowaniem atomu i CPK

1 lipca 2024, 15:45 Alert

Podczas powołania Rady do spraw Strategicznych Projektów prezydent Andrzej Duda przestrzegł przed próbami blokowania kluczowych inwestycji jak Centralny Port Komunikacyjny czy elektrownia jądrowa.

Andrzej Duda
Andrzej Duda na Forum Ekonomicznym w Krynicy (KPRP)

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę do spraw Strategicznych Projektów w ramach Narodowej Rady Rozwojowej. Powiedział, że Polska potrzebuje inwestycji, które „wyniosą ją na wyższy poziom”. Zdaniem prezydenta nie ma powodu, by nie realizować dużych projektów infrastrukturalnych symultanicznie.

– Musimy realizować transformację energetyczną poprzez tworzenie stabilnego źródła energii, które zarazem będzie neutralne klimatycznie. Musimy pójść w energetykę nuklearną i to jest projekt, który powinien być zrealizowany sprawnie i szybko. Trzeba koniecznie zrealizować też wielkie projekty związane z pozyskiwaniem energii odnawialnej – powiedział prezydent Duda.

Podkreślił również, że Polska potrzebuje rozwoju sieci transportowej, w zakresie ogólnoświatowego transportu lotniczego może to zapewnić CPK. Zdaniem prezydenta jest to obecnie najważniejsza inwestycja.

– Niech nikt nie odważy się w Polsce po to, by zapewnić komuś innemu większe zyski, blokować inwestycji, które my powinniśmy zrealizować w Polsce dla dobra Rzeczypospolitej i dobra obywateli, bo to się kwalifikuje na zdradę stanu – dodał.

W skład powołanej rady wchodzą przedstawiciele spółek Skarbu Państwa oraz eksperci z różnych dziedzin gospodarki i nauki. Głównym zadaniem organu jest analizowanie, opiniowanie i rekomendowanie strategicznych projektów wpływających w istotny sposób na rozwój gospodarczy kraju.

Rada ma zajmować się między innymi tematami Centralnego Portu Komunikacyjnego, elektrowni jądrowej, część infrastruktury portowej, cyberbezpieczeństwa i telekomunikacji.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Marcin Karwowski

Matysiak: Straszenie atomem i transformacją energetyczną jest w interesie putinowskiej Rosji (ROZMOWA)