Gospodarka Japonii się kurczy

15 listopada 2023, 12:15 Alert

– W trzecim kwartale gospodarka Japonii skurczyła się bardziej niż oczekiwano, o 0,5 procent -podaje agencja Kyodo. Sytuacja pokazuje kruchość ożywienia gospodarczego po pandemii koronawirusa, a ekonomiści rysują przyszłość w czarnych barwach.

Fudżi Fot. Freepik
Fudżi Fot. Freepik

– W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku japońska gospodarka radziła sobie relatywnie dobrze. Zanotowano odbicie po pandemii Covid-19, głównie dzięki odradzającemu się eksportowi samochodów i napływie turystów przyjeżdżających do Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednak kryzys energetyczny i napięcia geopolityczne utrudniają odbicie i dalszy rozwój – podaje The Japan Times.

Agencja Kyodo podaje, że niektórzy ekonomiści ostrzegają, że gospodarka zaczyna tracić impet, ponieważ słaba waluta (jen) i wysokie koszty życia ograniczają krajową konsumpcję. Ponadto przedsiębiorstwa wstrzymują się także z inwestycjami ze względu na rosnące ceny i niepewność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

– Osłabienie konsumpcji sprawi, że tendencje wzrostowe będą raczej umiarkowane – powiedział Stefan Angrick, starszy ekonomista w Moody’s Analytics. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB Japonii w 2023 roku wzrośnie o 1,3 procent.

Aby ratować gospodarkę premier Fumio Kishida w październiku ogłosił plan stymulacyjny o wartości 113 miliardów dolarów, który ma złagodzić problemy wynikające z wysokiej inflacji poprzez tymczasowe obniżki podatków dochodowych i od nieruchomości oraz wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych o niskich przychodach.

Ekonomiści twierdzą jednak, że środki, które obejmują także rozszerzenie dotacji na energię i wsparcie dla przedsiębiorstw w celu podniesienia płac, przyniosą jedynie minimalny impuls dla gospodarki.

Japonia to druga największa gospodarka świata, z PKB wynoszącym 4,37 bilionów dolarów. Kraj jest też liderem w dziedzinie technologii, innowacji i branży motoryzacyjnej. Z drugiej strony bolączką gospodarki kraju jest ogromny dług publiczny, sięgający 260 procent PKB w 2021 roku. Ponadto Japonia kilku dekad mierzy się ze spadkiem liczby ludności. Prognozy wskazują, że liczba ludności będzie nadal spadać, z obecnych 123 milionów do poziomu poniżej 100 milionów w pierwszej połowie XXI wieku.

The Japan Times / Kyodo / Jacek Perzyński

Perzyński: Japonia nie chce powtarzać błędu jądrowego Niemiec