KGHM odpalił cyberpoligon, aby przećwiczyć obronę przed hakerami w dobie inwazji

2 października 2023, 14:00 Alert

KGHM zorganizował kolejne warsztaty z cyberbezpieczeństwa. Coroczny trening pod nazwą KGHM Cyber Challenge 2023 daje pracownikom możliwość sprawdzenia się w sytuacji zagrożenia atakiem hakerskim. To ważna kwestia w obliczu incydentów z udziałem Rosjan, raportowanych w ubiegłym roku przez państwa członkowskie NATO.

Bezpieczeństwo w sieci. Fot. Pixabay
Bezpieczeństwo w sieci. Fot. Pixabay

KGHM Cyber Challenge 2023 to wirtualne warsztaty dotyczące zagrożeń w sieci, wymiana doświadczeń oraz budowanie komunikacji w zespołach. W zajęciach udział wzięli pracownicy departamentów lub oddziałów odpowiadających za cyberbezpieczeństwo w spółkach skarbu państwa należących do ISAC-GIG oraz z sektora energetycznego.

Celem warsztatów jest przygotowanie uczestników na zagrożenia cybernetyczne poprzez umożliwienie doświadczenia ataku w kontrolowanych warunkach poligonu cybernetycznego. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – podaje koncern.

– Cyberbezpieczeństwo to temat kluczowy w świecie, w którym rozwijające się technologie i internet odgrywają ważną rolę w naszym życiu codziennym, ale też coraz częściej przekładają się na funkcjonowanie kluczowych przedsiębiorstw. KGHM jest jednym ze światowych liderów w branży wydobywczej, ale też stawia czoła coraz bardziej zaawansowanym atakom cybernetycznym. Wiemy, że cyberbezpieczeństwo to już nie tylko kwestia dobrych zabezpieczeń, ale też świadomość i zaangażowanie pracowników – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM.

ISAC-GIG to Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczego. W jego skład wchodzą m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia, Tauron Wydobycie, Polska Grupa Górnicza i Lubelski Węgiel „Bogdanka”.

Hakerzy rosyjscy vs. NATO

Ćwiczenia na wypadek ataków hakerskich to ważny element zabezpieczenia baz danych i informacji wrażliwych dla funkcjonowania spółek. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę, firmy działające na terytorium Polski, w tym spółki Skarbu Państwa, informują o zagrożeniach i próbach naruszenia ich cyberprzestrzeni przez hakerów rosyjskich. Według danych przedstawionych przez Google, w 2022 roku liczba ataków wspieranych przez Kreml na instytucje w krajach NATO zwiększyła się o 300 procent w porównaniu do 2020 roku. W 2023 roku o tego typu zagrożeniach informowały m.in. Giełda Papierów Wartościowych, PZU, Grupa Azoty oraz kilka banków.

KGHM / Jędrzej Stachura

Świątkowska: Polska jest liderem cyberbezpieczeństwa, ale musi być czujna (ROZMOWA)