Equinor i Polenergii badają dno morskie pod farmę wiatrową Bałtyk I

2 października 2023, 13:50 Alert

Na obszarze planowanej przez Equinor i Polenergię morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I trwają badania morskiego dna. Działania w odległości 80 kilometrów od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego prowadzi załoga statku Dina Polaris. Prace poprzedzają zaprojektowanie, a następnie wybudowanie zaplanowanych w tym miejscu elementów morskiej farmy.

Fot. RWE
Fot. RWE

Morze Bałtyckie za kilka lat zostanie pokryte morskimi farmami wiatrowymi, które zostaną wybudowane dzięki współpracy polskich firm energetycznych z zagranicznymi przedsiębiorstwami. Pierwsza energia z offshoru ma popłynąć do polskich gospodarstw w 2026 roku.

– Wiosną z sukcesem zakończyliśmy badania wietrzności i natężenia fal morskich dla projektu Bałtyk I. Uruchomiona właśnie kampania geotechniczna jest kolejnym kamieniem milowym na drodze do realizacji tej inwestycji. Na podstawie danych dotyczących struktury dna morskiego, pozyskanych podczas badań, stworzymy studium wykonalności i wstępnie zaprojektujemy układ turbin i morskiej stacji elektroenergetycznej w ramach naszej największej farmy wiatrowej na Bałtyku – tłumaczy Eirik Strøm Uthaug, Dyrektor Projektu Bałtyk I.

Morska farma wiatrowa Bałtyk I jest jednym z trzech flagowych projektów realizowanych w partnerstwie przez Equinor i Polenergię. Po uruchomieniu będzie to jedna z największych farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego, osiągając moc 1560 MW. Razem z wcześniej wybudowanymi projektami Bałtyk II i Bałtyk III – o łącznej mocy 1440 MW – farmy wyprodukują odnawialną i przystępną cenowo energię dla ponad 4 milionów polskich gospodarstw domowych.

– Trzy farmy wiatrowe Bałtyk, które rozwijamy w polskiej strefie ekonomicznej, to istotny wkład w polską transformację energetyczną. Dekady doświadczeń i kapitał pozwalają nam realizować je zgodnie z zakładanym harmonogramem, pomimo obecnych wyzwań makroekonomicznych. Pierwsza energia z projektów Bałtyk II i Bałtyk III popłynie już w 2027 roku. Z kolei Bałtyk I – dysponując już pozwoleniem na przyłączenie do sieci – jest najbardziej zaawansowanym projektem tzw. drugiej fazy, który przygotowujemy do aukcji dla morskich farm wiatrowych w 2025 roku – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Equinor w Polsce.

– Badania są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Prowadzimy je z dala od linii brzegowej – w odległości ok 80 kilometrów od wybrzeża Polski i około 90 kilometrów od wybrzeża Szwecji. To teren specjalnej strefy ekonomicznej, gdzie na obszarze ok. 130 kilometrów kwadratowych planowana jest morska farma wiatrowa Bałtyk I. Założenia tej inwestycji oraz rozwój projektów Bałtyk II i III to temat regularnie organizowanych przez nas spotkań z mieszkańcami nadmorskich miejscowości – mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

Badania na morzu, które rozpoczęły się w połowie sierpnia, czyli zaraz po podpisaniu umowy z Geoquip Marine, zakończą się w drugiej połowie października. W tym okresie firma pozyska niezbędne dane geologiczne, aby lepiej poznać warunki dna morskiego w miejscu, gdzie zlokalizowany będzie Bałtyk I. Dane te odegrają kluczową rolę przy wskazywaniu optymalnych miejsc do posadowienia turbin wiatrowych i umożliwią doskonalenie wstępnych założeń dotyczących fundamentów. Próbki gleby i skał pobrane podczas operacji na morzu zostaną następnie poddane analizie laboratoryjnej przez firmę Rina Consulting.

Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, dążący do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Transformacja koncernu opiera się na trzech filarach tj. optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, a także maksymalizowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednocześnie jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe. W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu kompleksowej oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej. Poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 3 GW, a także buduje odnawialne źródła energii na lądzie poprzez należącą do grupy platformę Wento posiadającą portfel OZE o łącznej mocy 1,6 GW.

Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych. Polenergia jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które podporządkowało swoją wizję rozwoju budowie zeroemisyjnej gospodarki. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3 GW.

Polenergia / Jacek Perzyński

Pływające turbiny wiatrowe mogą przyspieszyć rozwój branży offshore