Kowalczyk: Nowy program antysmogowy w kwietniu

30 marca 2018, 09:30 Alert

W połowie kwietnia mają zakończyć się prace nad nowym programem antysmogowym. Zgodnie z nim ocieplenie domów będzie wiązało się z wymianą pieców – poinformował PAP minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że dotacja będzie zależna od stopnia zamożności właścicieli budynków.

Henryk Kowalczyk, minister środowiska oraz Paweł Sałek wicemister środowiska podczas Rady ENVI o #COP24
Henryk Kowalczyk, minister środowiska oraz Paweł Sałek, wówczas wicemister środowiska podczas Rady ENVI o #COP24

Nowy program MŚ i NFOŚiGW

Program pt. „Krajowy Pakiet Czyste Powietrze” przygotowuje resort środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Minister podkreślił, że nowy program antysmogowy będzie skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych na gruntowną termomodernizację z jednoczesną wymianą źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.

„W tej sprawie będziemy działać w sposób komplementarny. Chcemy połączyć te dwa elementy, czyli ocieplenie domu z jednoczesną wymianą pieca, ponieważ jest to najbardziej efektywne. Z jednej strony zadbamy o czystsze powietrze, z drugiej o portfele beneficjentów. Już teraz oferowane są oddzielne programy na termomodernizację czy wymianę pieców. Samo przejście na inne źródło energii w domu np. z węgla na gaz przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ale może też podnosić koszty ogrzewania. Jednoczesne ocieplenie domu i wymiana pieca powodują, że ten finalny koszt nie będzie większy, gdyż koszt ogrzewania bilansowany jest oszczędnościami wynikającymi z mniejszego zużycia energii” – zaznaczył Kowalczyk.

Skąd rząd weźmie pieniądze?

Szef resortu środowiska wyjaśnił, że program będzie obejmował dotacje, które będą zależeć od zamożności właścicieli domów, więcej dostaną ci najubożsi. Dla tych zamożniejszych przewidziana jest ulga inwestycyjna, którą będzie można odpisać od podatku. Zaznaczył jednak, że „w sprawie podatkowej ulgi inwestycyjnej trwają jeszcze rozmowy z Ministerstwem Finansów, ale ogólna zgoda na takie rozwiązanie jest”.

Kowalczyk wyjaśnił, że budżet programu na 10 lat ma wynosić ok. 25 mld zł, większość środków – nawet 18 mld zł – ma pochodzić z NFOŚiGW. „Do programu będziemy chcieli też dołączyć pieniądze z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a w nowej perspektywie finansowej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko” – dodał.

Polska Agencja Prasowa