Kowalczyk: 44 polskie miasta opracowały plan na dostosowanie do zmian klimatu

9 stycznia 2019, 12:30 Alert

44 miasta, które współpracują z Ministerstwem Środowiska i Instytutem Ochrony Środowiska opracowały plany adaptacji do zmian klimatu – powiedział w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk. Źródło: Flickr
Henryk Kowalczyk. Źródło: Flickr

Dzisiaj podsumowujemy opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców – mówił minister. „Projekt ten, realizowany przez resort środowiska i Instytut Ochrony Środowiska, ale przede wszystkim przez miasta, które podjęły to wyzwanie, jest projektem, który ma wdrożyć, ale też pokazać, jak powinna wyglądać nasza przestrzeń zurbanizowana w zmieniających się warunkach klimatycznych – podkreślił minister Kowalczyk przypomniał podczas konferencji, że o zmianach klimatu „bardzo dużo ostatnio mówiono”. Jak mówił, wzrost temperatury powoduje dużo nieprzyjemnych skutków ubocznych, to m.in. długotrwałe susze i upały, szczególnie dokuczliwe w dużych miastach. Ale też gwałtowane ulewy, a miejsca zurbanizowane, są szczególnie wrażliwe. „Wszak mamy na terenach miast bardzo dużo zabetonowanych terenów” – zaznaczył.

„Bardzo się cieszę, że 44 miasta, które współpracują z Ministerstwem Środowiska i Instytutem Ochrony Środowiska, opracowały plany adaptacji do zmian klimatu. Mam nadzieję, że te plany dzięki wysiłkom władz miast i wysiłkom zespołów doprowadzą tego, że mamy w tej chwili przedstawiony harmonogram, wiemy, co należy zrobić, co należy stosować” – podkreślił. Szef resortu środowiska dodał, że „plany są tyle warte, ile warta jest później ich realizacja, która będzie wymagała bardzo istotnych nakładów finansowych i inwestycji rzeczowych” – podkreślił minister Kowalczyk.

Polska Agencja Prasowa