Kraków ma więcej elektrycznych autobusów niż Berlin. Chce kupić kolejne

6 września 2017, 10:15 Alert

 

autobus elektryczny Kraków Solaris
Elektryczny autobus w Krakowie (fot. MPK Kraków)

Stolica Małopolski bardzo ambitnie podchodzi do planu unowocześnienia taboru miejskich autobusów. W 2021 roku co trzeci autobus Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego ma być napędzany elektrycznym silnikiem – podaje serwis In-Krakow.pl.

Obecnie po krakowskich ulicach jeździ 27 elektrycznych pojazdow komunikacji miejskiej. Za cztery lata ma być ich 200. Jak podaje In-Krakow.pl, używane w mieście solarisy potrzebują ok. czterech godzin, by do pełna naładować akumulatory. Wystarcza to na pokonanie ok. 100 km, choć wszystko zależy od korków, pogody i wielu innych czynników.

Według portalu stolica Małopolski już teraz dysponuje najnowocześniejszym taborem w kraju. Także na tle miast w innych państwach Europy Kraków wypada dobrze. Dla porównania w Berlinie są cztery elektryczne autobusy, a w Paryżu 23.

Kraków zamierza nadal inwestować w elektryczne pojazdy komunikacji miejskiej. W ciągu czterech najbliższych lat chce kupić ponad 150 takich autobusów. Każdy kosztuje ok. 2 mln zł. 60 proc. finansowania ma zapewnić Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

In-Krakow.pl