Kurtyka: Efekt skali na rynku magazynów energii

18 grudnia 2018, 07:30 Innowacje

Wiceminister środowiska Michał Kurtyka był uczestnikiem konferencji eksperckiej „New Energy, New World”. Wypowiedział się on na temat rozwoju rynku elektromobilności w Polsce, Europie i na świecie, oraz jej znaczenia w globalnej polityce energetycznej i klimatycznej

Michał Kurtyka / fot. Ministerstwo Środowiska

– Jestem dumny z tego co nam się udało osiągnąć w Katowicach. Nowa generacja rozwiązań w energetyce to temat naszego spotkania. Nowe rozwiązania są coraz bardziej dostępne. Kiedy myślimy rozwoju takich krajów jak Indie czy Egipt, to następuje tam szybka urbanizacja – powiedział Kurtyka.

Przewodniczący polskiej prezydencji podczas COP24 przypomniał, że w najbliższych latach można się spodziewać wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych. – Na razie ponad połowa ceny samochodu elektrycznego to bateria, to pokazuje jej potencjał. Im więcej baterii będziemy produkować, tym staną się one tańsze – zauważył.

– Tematem stale obecnym w Komisji Europejskiej jest rozwój rynku baterii. Rozstrzygają się lokalizacje nowych fabryk. Nie da się pominąć roli rynku baterii litowo-jonowych w transformacji zachodzącej w energetyce – mówił wiceminister środowiska.