Litewski gazoport uruchomi nową usługę

27 grudnia 2016, 08:45 Alert

Spółka Litgas zapełni pierwszy małoskalowy tankowiec LNG gazem z gazoportu w Kłajpedzie.

Córka Lietuvos Energija zajmująca się gazem ziemnym ma dokonać przeładunku LNG z FSRU stacjonującego w Kłajpedzie na mały tankowiec. Tego rodzaju usługi będą rozwijać się na Morzu Bałtyckim i są uwzględnione w planach dotyczących polskiego terminalu LNG w Świnoujściu.

FSRU na Litwie. Fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
FSRU na Litwie. Fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– Rozpoczniemy 2017 rok od ważnej operacji. Przeładujemy pierwszy ładunek LNG małej skali w Kłajpedzie. To nowa aktywność dla naszej grupy i jeden ze strategicznych kierunków rozwoju handlu gazem – powiedział Dalius Misiunas, prezes Lietuvos Energija.

W dniach 1-2 stycznia 2017 roku Kłajpedę odwiedzi tankowiec norweskiego Skangassu o nazwie Coral Energy, który odbierze LNG na mocy porozumienia Litgas, Lietuvos Duju Tiekimas i Statoila. Do jego zbiorników trafi do 15 tysięcy m3 LNG.

Przeładunek LNG na mniejsze jednostki to perspektywiczna usługa oferowana w terminalach LNG i zwiększająca ich rentowność. Podobną działalność ma rozwijać obiekt świnoujski. Inna usługa to bunkrowanie jednostek typu dual fuel napędzanych częściowo gazem skroplonym. Polskie PGNiG i Lotos we wrześniu tego roku dostarczyły 120 m3 LNG do zbiorników statku SIEM HARMONY.