Litwa chce sprzedawać LNG w Polsce

16 października 2017, 14:00 Alert

Litwini uznają Polskę za perspektywiczny rynek LNG. Rozwijają ofertę by walczyć o klientów regionu Morza Bałtyckiego.

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

Poszerzanie oferty

Nasz terminal to przykład sukcesu. Rozwijamy nowe usługi, bo widzimy duży potencjał wzrostu udziału gazu na rynku nad Bałtykiem. Doradzamy także innym firmom przy podobnych projektach – powiedział Mindaguas Aleska z Klaipedos Nafta, operatora litewskiego gazoportu. O dzieleniu się wiedzą z innymi państwami powiedział podczas konferencji LNG Summit, zorganizowanej w siedzibie węgierskiej Akademii Nauk. Portal BiznesAlert.com jest patronem tego wydarzenia.

Aleska przypomniał, że jego spółka regularnie otrzymuje dostawy gazu ze Skandynawii. Następnie surowiec jest reeksportowany i trafia do innych odbiorców. W styczniu tego roku  Litwini uruchomili także możliwość bunkrowania paliwa. Według niego jest to wyzwanie technologiczne, bo wymaga zacumowania mniejszej jednostki do odbioru surowca. Terminal w Kłajpedzie może także zaopatrzyć w gaz cysterny drogowe.

Kierunek: Polska i Finlandia

Przedstawiciel Klaipedos Nafta  powiedział, że spółka doradza przy projekcie Calimari LNG w Kolumbii oraz przy budowie infrastruktury na potrzeby utylizacji pływającego terminalu LNG na chorwackiej wyspie Krk. Aleska ocenił, że potencjał rozwoju rynku LNG nad Bałtyiem jest duży, czego przykładem jest Polska. Dodał, że dzięki rozładunkowi surowca na mniejsze jednostki potencjalnym rynkiem dla Litwy może być także Finlandia.

Sawicki: Trójmorze zwiera szeregi. Polska i Litwa na odsiecz chorwackiemu LNG

Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl