Lotos Kolej otwiera nowoczesny Ośrodek Szkolenia Maszynistów

6 grudnia 2019, 15:15 Alert

Ośrodek Szkolenia Maszynistów wyposażony w nowatorski symulator lokomotywy Dragon 2 uroczyście otwarto 5 grudnia 2019 r. w siedzibie spółki LOTOS Kolej. To jedyny symulator lokomotywy Dragon w kraju, w pełni odzwierciedlający wszystkie elementy kabiny maszynisty. Kabina na platformie ruchomej jest jedną z nielicznych tej klasy symulatorów w Polsce. Sprzęt umożliwia m.in. przećwiczenia wypadków, usterek i jazd manewrowych.

fot. Lotos

W nowym ośrodku maszyniści będą mogli zdobywać wiedzę i praktyczne doświadczenie w zakresie obsługi lokomotywy Dragon 2, której symulator spółka LOTOS Kolej pozyskała pod koniec listopada 2019 r. To najwyższej klasy pełnozakresowy symulator pojazdu kolejowego. Urządzenie, które odzwierciedla kabinę maszynisty w lokomotywie typu E6ACTa – Dragon 2, dostarczyła firma SIM FACTOR. Symulator ten spełnia wszystkie wymagania wynikające z Ustawy o transporcie kolejowym oraz zalecenia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (UTK).

Oprogramowanie symulatora umożliwia przećwiczenie incydentów oraz wypadków w różnego rodzaju konfiguracjach składu i obciążenia, warunkach pogodowych oraz przy udziale innych symulowanych pojazdów kolejowych. Dodatkowo, symulator pozwala na odtworzenie całego wachlarza usterek oraz zdarzeń nietypowych, związanych z infrastrukturą kolejową. Wraz z symulatorem LOTOS Kolej uzyskała dostęp do ponad 1 500 kilometrów odcinków linii kolejowych odwzorowanych na najwyższym poziomie, zawierających również szlak prowadzący przez trójmiejską aglomerację.

Kabina zapewnia widok 180 stopni, dotykowy panel usterek oraz przeglądu pojazdu, a także specyficzne dla lokomotywy Dragon 2 panele, w tym obsługę manewrów. Symulator dodatkowo wyposażono w moduł ETCS wraz z dostępem do tras o niniejszym standardzie, a także moduł eco-driving umożliwiający analizowanie zużycia energii podczas symulowanych przejazdów. Całość rozwiązania oparta jest o krajowe technologie oraz oprogramowanie autorskie firmy SIM FACTOR.

W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele Zarządu Grupy LOTOS: wiceprezes Jarosław Wittstock, wiceprezes Jarosław Kawula, przedstawiciel wojewody pomorskiego Ireneusz Szweda, przedstawiciele Zarządu LOTOS Kolej: wiceprezes Jaromir Falandysz i członek Zarządu Krzysztof Wiktorowicz, prezes Sim Factor Rafał Trznadel i kapelan Grupy LOTOS, ks. Grzegorz Stolczyk, który poświęcił symulator dla maszynistów. Następnie pracownicy LOTOS Kolej związani na co dzień z ruchem kolejowym zaprezentowali gościom przejazd lokomotywy na trasie Gdynia-Gdańsk.

Otwarcie Ośrodka Szkolenia Maszynistów, to duży krok w rozwoju naszej spółki. – Dzięki nowemu urządzeniu, będziemy mogli efektywniej rozwijać umiejętności swoich pracowników, a także szkolić kolejne pokolenie maszynistów. LOTOS Kolej jest liderem przewozów towarów niebezpiecznych w Polsce, dlatego szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo przewozów. Trening na symulatorze niewątpliwie przyczyni się do jego poprawy – mówi Jaromir Falandysz, wiceprezes Zarządu LOTOS Kolej.

– Przekazany do użytku Ośrodek Szkolenia Maszynistów to kolejny dowód na to, że spółka LOTOS Kolej funkcjonuje dobrze, rozwija się i stale poprawia jakość swoich usług. Co więcej, dba również o bezpieczeństwo zarówno otoczenia, jak i swoich pracowników, na których zależy nam najbardziej. LOTOS Kolej to jedna z najlepszych spółek w całej Grupie Kapitałowej LOTOS – podkreśla Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS, który dzięki symulatorowi miał okazję sprawdzić się w roli maszynisty. – Zakupiony symulator, oprócz podstawowych funkcji, pozwoli maszynistom i ich przełożonym poznać specyfikę oraz trud pracy – dodaje Jarosław Wittstock.

Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie merytoryczne i techniczne firmy SIM FACTOR oraz zaangażowanie pracowników LOTOS Kolej.

Pierwsze szkolenia dla maszynistów w nowym ośrodku odbędą się już 9 grudnia 2019 r.

Lotos