Łotwa rozważa budowę własnego terminala LNG

29 marca 2022, 07:00 Alert

Ze względu na ograniczoną możliwość zaspokojenia zapotrzebowania na gaz wszystkich państw bałtyckich przez terminal LNG w Kłajpedzie, Łotwa myśli o budowie własnej instalacji w Skulte.

FSRU na Litwie. Fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
FSRU na Litwie. Fot.Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Terminal LNG Independence (FSRU) w Kłajpedzie nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania wszystkich państw bałtyckich w razie wprowadzenia embarga na dostawy gazu z Rosji. Przepustowość litewskiego terminala pozwala na import 36 TWh energii rocznie, z czego Litwa zużywa 20 TWh, Łotwa ma zapotrzebowanie na 10 TWh, a Estonia na 5 TWh. Ze względu na przyłączenie Finlandii do systemu przesyłu gazu państw bałtyckich z pomocą gazociągu BalticConnector, która potrzebuje 30 TWh, a także Polski od pierwszego maja 2022, może wzrosnąć zapotrzebowanie na gaz.

Pomysł budowy nowego terminala LNG wspierają inwestorzy z USA i Bliskiego Wschodu, którzy chcą zaangażować się w jego powstanie jako uzupełnienie terminala litewskiego. Terminal łotewski miałby zostać podłączony do estońskiego węzła Paldiski.

Państwa unijne rozważają embargo na gaz i ropę z Rosji za jej atak na Ukrainę. Polska i Litwa popierają takie rozwiązanie.

Neftegaz/Mariusz Marszałkowski