Minister środowiska: Będziemy walczyć ze smogiem w małych miejscowościach

15 lutego 2018, 10:00 Alert

W ciągu dwóch tygodni zaprezentujemy pakiet antysmogowy dla mniejszych miejscowości – zadeklarował w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ma on zawierać m.in. wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych na wymianę ogrzewania na to bardziej ekologiczne.

Henryk Kowalczyk fot. KPRM

Wywiad z ministrem

Kowalczyk, który był gościem Poranka Rozgłośni Katolickich „Siódma 9” podkreślił, że państwo poprzez samorządy udziela „bardzo dużego wsparcia” na walkę ze smogiem. Zwrócił uwagę, że w obecnej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy na inwestycje, które mają się przyczynić do poprawy jakości powietrza w Polsce, o wartości 20 mld zł.

Przypomniał, że pieniądze z NFOŚiGW idą m.in. na termomodernizację budynków, na zmniejszenie zapotrzebowania na energię czy nowe bardziej ekologiczne niż węglowe źródła ogrzewania. Fundusz będzie również wspierał zakup przez samorządy niskoemisyjnych autobusów.

Smog w małych miastach

Minister przyznał, że problem smogu nie dotyczy tylko dużych miast. Zwrócił uwagę, że często „gorzej niż w Warszawie” jest w małych miastach, szczególnie tych górskich. Dlatego – jak zadeklarował – za niedługo ma zostać przedstawiony pakiet antysmogowy dla małych miejscowości.

„Mamy pewne ustalenia. Myślę, że w ciągu dwóch tygodni zaprezentujemy pakiet antysmogowy dla mniejszych miejscowości” – powiedział. Wyjaśnił, że znaleźć się w nim ma wsparcie dla „budynków indywidualnych” m.in. na wymianę pieców węglowych na gazowe czy elektryczne.

Polska Agencja Prasowa