Chiny upokorzyły niemieckiego ministra finansów. Wzywa on do bardziej asertywnej polityki wobec Pekinu

10 maja 2023, 12:00 Alert

Niemiecki minister finansów Christian Lindner (FDP) wezwał do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie Chin po tym, jak w ostatniej chwili odwołano zaplanowane spotkanie z jego chińskim odpowiednikiem w Pekinie. 

Fot. Freepik

Niemiecki rząd jest w trakcie opracowywania nowej strategii wobec Chin. Tymczasem chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang próbował uspokoić sytuację podczas wizyty w Berlinie, gdzie spotkał się ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock (Zieloni).

Należy zaznaczyć, że zgodnie z planem wizyty Lindner miał spotkać się w środę z chińskim ministrem finansów Liu Kunem, ale jego wizyta w Pekinie została odwołana po tym, jak chiński rząd oświadczył, że „minister Liu ma inne zobowiązania”.

– Minister Lindner jest oczywiście mile widziany w naszym kraju – powiedział szef chińskiego MSZ. Dodał, że przygotowania do jego wizyty zostały już podjęte. 

Po zaistniałym incydencie niemiecki minister finansów wezwał do „realistycznego i asertywnego podejścia do Chin”. Zaznaczył jednak, że dialog i wymiana handlowa między obydwoma krajami muszą być kontynuowane.

– Nie pozwolimy, aby nasze liberalne wartości były kupowane za dobre interesy – powiedział Lindner. Dodał, że równowaga między wartościami a interesami gospodarczymi powinna zostać przesunięta na korzyść tych pierwszych.

Euractiv.pl / Jacek Perzyński

Szef MSZ Chin: Będziemy bronić praw i interesów chińskich firm