PE poparł przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą. Teraz czas na decyzję państw UE

10 maja 2023, 11:30 Alert

Parlament Europejski zgodził się na przedłużenie zawieszenia ceł importowych na kolejny rok na ukraińskie produkty rolne w celu wsparcia gospodarki tego kraju. W tej sprawie wymagana jest także zgoda unijnych krajów. Jeszcze w tym miesiącu powinni potwierdzić to ministrowie państw członkowskich.

Zboże. Fot. Freepik.
Zboże. Fot. Freepik.

Wniosek dotyczący przedłużenia zawieszenia ceł importowych, ceł antydumpingowych i środków ochronnych dla ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej na kolejny rok, w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zawieszenie taryf dotyczy owoców i warzyw objętych systemem cen wejścia, a także produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych objętych kontyngentami taryfowymi. Produkty przemysłowe podlegają zerowym cłom od 1 stycznia 2023 roku na mocy umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, więc nie są objęte nową propozycją.

Stosunki między UE a Ukrainą reguluje układ o stowarzyszeniu. Zawarta w nim pogłębiona i kompleksowa strefa wolnego handlu zapewnia od 2016 roku preferencyjny dostęp do rynku UE dla ukraińskich przedsiębiorstw.

Według Komisji Europejskiej Unia jest największym partnerem handlowym Ukrainy, odpowiadającym za 39,5 procent jej handlu w 2021 rok Ukraina jest 15. największym partnerem handlowym UE, odpowiadającym za około 1,2 procent całkowitego handlu wspólnoty.

Warto przypomnieć, że bezcłowy handel doprowadził do nadmiernego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. W rezultacie Polska, Bułgaria, Słowacja i Węgry wprowadziły jednostronne zakazy importu, które od ubiegłego tygodnia zostały zastąpione unijnym zakazem czterech produktów – pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Dozwolony jest tylko tranzyt.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Statek z ukraińskim zbożem zderzył się z turbiną wiatrową na Morzu Północnym