Niemcy wyłączyły atom i brały jego energię z Francji, ale jest problem

25 sierpnia 2023, 07:00 Alert

EDF ogłasza cięcia produkcji energii z powodu fali upałów we Francji, będąc zmuszony do redukcji eksportu prądu. Głównym importerem francuskiej energii są Niemcy, którzy kupili blisko 18 TWh w pierwszej połowie tego roku po tym jak wyłączyli własne reaktory.

Ostrowiec Atom
Elektrownia jądrowa w Ostrowcu fot. Gosatomnadzor

We Francji atom zapewnia ponad 70 procent energii elektrycznej. Elektrownie jądrowe miały problemy w ostatnich latach z powodów operacyjnych i z racji zadłużenia. Obecnie jest to niedobór wody do chodzenia. Winę za to ponosi niski poziom wód w rzekach, a woda jest konieczna do chłodzenia elektrowni jądrowych. – Obecnie wykorzystanych jest tylko 61 procent mocy – podaje niemiecki portal finanzmarktwelt.de.

Agencja prasowa Bloomberg podaje, że w nadchodzący weekend EDF ograniczy produkcję prądu właśnie z powodu braku wody do chłodzenia.

Francja dysponuje 56 elektrowniami jądrowymi. Największy konsument prądu w Europie oraz sąsiad Francji – Niemcy – w kwietniu zamknął swoje ostatnie trzy elektrownie jądrowe i jest skazany na import prądu z reaktorów we Francji.

Bloomberg / Finanzmarktwelt / Aleksandra Fedorska

Błażowski: Zastępowanie atomu źródłami mocniej uderzającymi w przyrodę to pomyłka (ROZMOWA)