Orlen przejmuje polski odcinek Gazociągu Jamalskiego. Eksmisja Gazpromu

10 października 2023, 19:00 Bezpieczeństwo

Prezes Orlenu zapowiada, że ta firma przejmie polski odcinek Gazociągu Jamalskiego na własność.

Instalacje Gazociągu Jamalskiego. Fot. Europol Gaz
Instalacje Gazociągu Jamalskiego. Fot. Europol Gaz

Właściciel gazociągu to EuRoPol Gaz, spółka z udziałami 48 procent PGNiG (Orlen), 4 procent Gas Trading (Orlen) i 48 procent Gazpromu. Jednakże akcje Gazpromu są objęte zarządem przymusowym od listopada 2022 na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach sankcji za inwazję Rosji na Ukrainie. Orlen zapowiada przejęcie akcji Rosjan, a tym samym własności polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego ciągnącego się od granicy białoruskiej do niemieckiej.

– Kończymy z rosyjskimi wypływami w polskim systemie tranzytu gazu! Europol Gaz po uprawomocnieniu decyzji ministerstwa rozwoju i technologii (o zajęciu akcji – przyp. red.) zostanie właścicielem akcji należących dotychczas do PAO Gazprom, a Grupa Orlen przejmie kontrolę nad Systemem Gazociągów Tranzytowych – podał prezes Orlenu Daniel Obajtek na Twitterze. – Polska przez całe dekady była uzależniona od dostaw gazu ziemnego z Rosji – jeszcze 10 lat temu stanowił on ok. 80 procent importu tego surowca. Od 2022 roku jesteśmy całkowicie niezależni od gazu z Rosji. Dzisiejsza decyzja to krok do przywrócenia pełnej kontroli polskich podmiotów nad strategiczną infrastrukturą gazową kraju.

Operator gazociągów przesyłowych, w tym Systemu Gazociągów Tranzytowych zwanych Gazociągiem Jamalskim należącego do EuRoPol Gaz, to Gaz-System. Orlen złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek o zgodę na koncentrację w postaci przejęcia EuRoPol Gaz w dniu drugiego października. Został rozpatrzony pozytywnie dziewiątego października.

Orlen / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: To dopiero początek polonizacji Gazociągu Jamalskiego