PGNiG napędzi warszawskie autobusy

21 czerwca 2018, 10:15 Alert

PGNiG Obrót Detaliczny dostarczy gaz do 110 ekologicznych autobusów w Warszawie Konsorcjum PGNiG Obrót Detaliczny i Gaz Sp. z.o.o. oraz Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały umowę na dostawę w ciągu 10 lat ponad 54 mln m³ sprężonego gazu ziemnego.

fot. Wikimedia Commons

Wartość całego wolumenu dostaw może osiągnąć kwotę 185 mln zł netto. Ponadto, zgodnie z umową podpisaną 19 czerwca 2018 r., konsorcjum wybuduje w stolicy nowoczesną infrastrukturę do tankowania pojazdów sprężonym gazem ziemnym (CNG).

– To pierwsza tak duża umowa, która pozwoli MZA w Warszawie na zakup sprężonego gazu ziemnego do 110 nowych autobusów, to rownież potwierdzenie skuteczności PGNIG – powiedział Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. Jako spółka dostarczymy nie tylko rekordowo dużą ilość paliwa, ale wybudujemy także najnowocześniejsza w Polsce stacje tankowania CNG – dodał.

– W ubiegłym roku na rozbudowę floty autobusów zasilanych gazem CNG zdecydowały się: Tarnów, Tychy, Rzeszów i Sanok. Teraz do tego grona dołączy Warszawa, która ma szanse stać się niekwestionowanym liderem w tym segmencie – powiedział Marcin Szczudło, wiceprezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. – Pojazdy zasilane paliwem gazowym to bardzo dobre uzupełnienie dla floty napędzanej energią elektryczną. Ich wspólne wykorzystanie pozwoli na szybsze osiągniecie celów określonych w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych – dodał.

– To kolejna duża inwestycja Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Wymieniając tabor autobusowy, zgodnie ze strategią m.st. Warszawy, stawiamy na aspekt ekologiczny. Oprócz autobusów elektrycznych staramy się także dywersyfikować źródła zasilania, stąd inwestycja w sprawdzoną i niskoemisyjną technologię opartą o gaz CNG – powiedział Jan Kuźmiński, prezes MZA w Warszawie. – Nowa stacja tankowania CNG powstanie w zajezdni przy ul. Kleszczowej. Będzie mieć 6 dystrybutorów szybkiego tankowania o wydajności zapewniającej możliwość napełniania także autobusów przegubowych. Tym samym będzie to największa i najnowocześniejsza stacja tankowania sprężonego gazu w Polsce.

PGNiG