Po raz pierwszy od 13 lat Rosjanie zarobili więcej na sprzedaży gazu niż ropy

20 stycznia 2022, 09:45 Alert

Pierwszy raz od 2008 roku wpływy Rosji z tytułu sprzedaży gazu przewyższyły przychody ze sprzedaży ropy naftowej. Dzieje się to w obliczu wysokich cen gazu ziemnego na rynkach europejskich.

Terminal naftowy
Terminal naftowy Wrota Arktyki fot. Gazprom Nieft

Sytuacja ta miała miejsce w czwartym kwartale 2021 roku. Wartość eksportu gazu w czwartym kwartale była 160 procent wyższa niż w trzecim kwartale roku i wyniosła 20,8 mld dolarów. W tym samym czasie wartość eksportu ropy naftowej wzrosła o jeden procent względem wcześniejszego kwartału i wyniosła 18,5 mld dolarów. Dane te zostały zaprezentowane w podsumowaniu bilansu handlowego opublikowanego przez rosyjski Bank Centralny.

Podobna sytuacja nastąpiła w 2008 roku w czasie kryzysu finansowo-energetycznego. Wtedy w czwartym kwartale roku eksport produktów naftowych i ropy przyniósł dochody w wysokości 15,3 mld dolarów, natomiast eksport gazu ukształtował się na poziomie 17,8 mld dolarów.

W wyniku wysokich cen błękitnego paliwa w czwartym kwartale gaz odpowiadał za 14 procent całego rosyjskiego eksportu (148,7 mld dolarów).

Kommersant/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Rosja będzie skazana na „barbarzyńską” ropę (ANALIZA)