Polska woli atom z USA od tego z Francji

4 lutego 2020, 06:45 Alert

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zapowiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona zostanie podpisane porozumienie polsko-francuskie o współpracy strategicznej. Nie zabrakło także wątków energetycznych.

2018.01.27 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz KPRM . Konferencja prasowa . Fot. Tymon Markowski / MSZ

Współpraca strategiczna ma trwać w latach 2020-2024. Czaputowicz zapowiedział, że Polska i Francja wracają do normalnych relacji dwustronnych i intensywnej współpracy w Unii Europejskiej. Według niego Francja jest dla Polski „atrakcyjnym partnerem gospodarczym”. Podkreślił, że polskie firmy mogą skorzystać na współpracy z tym krajem. Odniósł się także do energetyki jądrowej: – Na pewno wiele sektorów może skorzystać ze współpracy z Francją. I chociaż w zakresie energetyki jądrowej jesteśmy zaawansowani w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi, jednak w innych dziedzinach możliwości współpracy są duże – powiedział Czaputowicz.

-Uważamy, że Rosja powinna powrócić na drogę przestrzegania prawa międzynarodowego. Jesteśmy krytyczni wobec polityki, która postuluje powrót do współpracy z Rosją bez spełnienia tego warunku – odpowiedział Czaputowicz na pytanie dotyczące relacji Unii Europejskiej z Rosja. Prezydent Macron proponuje powrót do normalnych relacji z Rosjanami pomimo trwającej okupacji Krymu oraz agresywnych działań rosyjskich na wschodzie Ukrainy.

Gazeta Prawna/PAP/Patrycja Rapacka