Gazoport na celowniku PGNiG o krok bliżej realizacji

2 października 2018, 16:00 Alert

Amerykański urząd regulacyjny Federal Energy Regulatory Commission (FERC) przygotował projekt oceny oddziaływania na środowisko terminalu Port Arthur LNG. Zakupem gazu z planowanej instalacji jest zainteresowany PGNiG.

Gazowiec Articic Princess. Fot. Gaz-System

FERC poinformował w komunikacie, że projekt obejmujący samą instalację jak i łączące go gazociągi, przy zastosowaniu środków przewidzianych w ocenie oddziaływania na środowisko może mieć negatywny wpływ na środowisko, ale będą one nieznaczne.

Terminal Port Arthur LNG ma mieć przepustowość 13,5 mln ton rocznie (ok. 18,6 mld m. sześc.) i ma zostać uruchomiony w 2023 roku. W czerwcu tego roku PGNiG podpisało porozumienie dotyczące długoterminowych kontraktów na zakup tego surowca z planowanego terminalu; jak informował polski koncern, trwa analiza prawna i techniczna wspomnianego projektu. Równolegle będą prowadzone rozmowy dotyczące warunków wiążących umów zakupu LNG, na mocy których PGNiG będzie kupować 2 mln ton LNG rocznie, co po regazyfikacji daje ok. 5,5 mld m sześc. gazu.

Port Arthur LNG posiada także umowę o zacieśnieniu współpracy z Polskim LNG, operatorem terminalu na gaz skroplony w Świnoujściu. Została ona zawarta w marcu tego roku.

LNG World News/Piotr Stępiński

AKTUALIZACJA 2 października 2018 – informacje o Polskim LNG

Kurtyka: Gaz-System i operatorzy w USA usprawnią dostawy LNG