Prezes Fortum: Każdy kraj ma prawo do własnej ścieżki (ROZMOWA)

21 marca 2017, 07:31 Energetyka

W rozmowie z BiznesAlert.pl prezes Fortum Pekka Lundmark przekonuje, że każdy kraj Unii Europejskiej ma prawo do własnego miksu, a jego firma zamierza nadal wspierać transformację energetyczną w Polsce przy szeregu projektów, w które jest zaangażowana.

Pekka Lundmark. Fot. Fortum

BiznesAlert.pl: Czy reforma systemu handlu emisjami Unii Europejskiej podniesie cenę uprawnień, a co za tym idzie przesłanki za inwestycjami w energetykę odnawialna?

Pekka Lundmark: Od zawsze stoimy na stanowisku, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie globalnego mechanizmu. Wiele zależy od polityki Stanów Zjednoczonych, której się uważnie przyglądamy. EU ETS obejmuje obecnie 20-30 procent światowej gospodarki. Jeśli swój system wprowadzą Chiny będzie to już 50 procent.

Jednocześnie kraje nordyckie nie zrezygnowały z energetyki jądrowej.

Należy wziąć pod uwagę specyfikę regionu. Mamy ciężki przemysł, na przykład papierniczy, i długie zimy, kiedy pojawiają się szczyty zapotrzebowania, a brakuje wiatru czy słońca. Nie mogliśmy jednocześnie porzucić węgla i atomu bez szkody dla gospodarki.

Jak to się ma do działalności w Polsce? Czy Energiewende z Niemiec można eksportować do kraju nad Wisłą?

Każdy kraj ma własne, specyficzne wyzwania. Bardzo ważne jest, aby uszanować to, jakie są. Nie da się po prostu przenieść rozwiązania z jednego kraju do innego. Dlatego mówiłem o krajach nordyckich, które także pragną transformacji energetycznej, ale realizują go idąc własną ścieżką.

Jak to może wyglądać w Polsce?

Budujemy blok na biomasę w Polsce. To jeden ze sposobów na tworzenie możliwości w systemie, które pozwolą zmniejszyć emisję. Jednak sytuacja w tym kraju jest dosyć skomplikowana i nie ma prostych recept. Ale jesteśmy aktywni w sektorze ogrzewania, kupiliśmy spółkę Duon handlującą energią i gazem. Chcemy rozwijać działalność w sektorze handlu energią elektryczną.

Czy jesteście zainteresowani planami rozwoju elektromobilności w Polsce?

Absolutnie tak. Interesuje nas współpraca z partnerami w Polsce. W krajach nordyckich jesteśmy w tym zakresie liderem i zamierzamy rozwijać działalność rozszerzając ja na kolejne państwa.

Rozmawiał Wojciech Jakóbik