Prezydent RP na ćwiczeniach wojskowych Common Challenge ’15

19 listopada 2015, 12:56 Bezpieczeństwo

– Jedyna odpowiedź na to, by w obliczu m.in. zagrożenia terrorystycznego zapewnić obywatelom pokój i stabilizację, to sprawnie współpracujące armie – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Common Challenge ’15.


Prezydent podkreślił, że terroryzm to dzisiaj zagrożenie globalne. – Terroryzm to dzisiaj nie tylko niewielkie zorganizowane grupy, ale to dzisiaj są już całe armie. (…) Jedyna odpowiedź, jaką możemy mieć na to, aby zapewnić sobie pokój i stabilizację, a przede wszystkim naszym obywatelom, to sprawne armie. Sprawne armie dobrze ze sobą współdziałające, potrafiące razem wykonywać ważne zadania stabilizacyjne, pokojowe czy humanitarne – podkreślił prezydent.

Prezydent podziękował żołnierzom państw sojuszniczych, którzy razem z polskimi żołnierzami biorą udział w ćwiczeniu. Podkreślił, iż ma nadzieję, że tego typu wspólne działania, jak Common Challenge ’15 przyczynią się m.in. do pogłębienia naszego bezpieczeństwa.

***

W międzynarodowym ćwiczeniu certyfikującym GB UE V4 15 pk. COMMON CHALLENGE ’15 głównym ćwiczącym jest 12 Brygada Zmechanizowana wraz z jednostkami podległymi ze składu GB UE. Pododdziały sojusznicze będą wykonywały zadania w strukturze Wielonarodowej Grupy Bojowej. W ćwiczenie zaangażowane będę wojska zmechanizowane, lotnictwo Sił Powietrznych, aeromoblilne, żołnierze wojsk specjalnych, artylerzyści, przeciwlotnicy, saperzy, lotnicy, zwiadowcy, łącznościowcy, logistycy, wojskowi medycy jak również elementy działań psychologicznych oraz grupa współpracy cywilno–wojskowej.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej