Rosja rozmawia z Iranem o elektrowni atomowej Buszehr

28 maja 2015, 07:26 Alert

(Rosinvest.com/Piotr Stępiński)

Elektrownia jądrowa w Buszehr. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa w Buszehr. Fot. Wikimedia Commons

Jak informuje Departament Komunikacji spółki Rosatom Rosja oraz Iran omówiły kwestie związane z budową nowych bloków energetycznych w irańskiej elektrowni atomowej Buszehr.

– Odbyło się robocze spotkanie zastępcy dyrektora generalnego Rosatomu Nikolaja Spasskiego z nadzwyczajnym i pełnomocnym ambasadorem Iranu w Rosji Mehdim Sanaim. Omówiono praktyczne kwestie dotyczące rozpoczęcia prac w blokach numer 2 oraz 3 elektrowni atomowej Buszehr. Poruszano także inne zagadnienia dotyczące obecnej współpracy – poinformowano w komunikacie.

11 listopada ubiegłego roku w Moskwie Rosja oraz Iran podpisały wiele dokumentów rozciągających wzajemną współpracę w zakresie pokojowego wykorzystania energii atomowej i otwierających możliwość budowy w Iranie ośmiu bloków w elektrowni atomowej opartych na rosyjskiej technologii. Oprócz tego w tym samym czasie były podpisane kontrakty na budowę według rosyjskich projektów dwóch nowych bloków w elektrowni atomowej Bueshehr.

W elektrowni wybudowane będą dwa udoskonalone bloki energetyczne typu WWER generacji 3 plus o mocy 1000 MBt, które posiadają wszystkie niezbędne systemy bezpieczeństwa.