Rosyjskie FSB ćwiczy obronę infrastruktury naftowej na Arktyce

19 maja 2015, 09:30 Alert

(Barents Observer/Patrycja Rapacka)

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce
Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

Rosyjscy agenci służb ochrony z Murmańska, Archangielska i Nenecu przeprowadzili wspólne ćwiczenia na jednych z głównych rosyjskich instalacji naftowych w Arktyce. Udział w ćwiczeniach wojskowych brało udział około 500 uczestników.

W manewrach wzięli udział także funkcjonariusze Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, policja oraz przedstawiciele Floty Północnej. Miejscem ćwiczeń był terminal naftowy w Warandej w Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomicznym. Terminal to strategiczna instalacja należąca do spółki Łukoil, znajdująca się na Morzu Peczorskim. Scenariusz ćwiczeń zakładał eliminacje terrorystów, którzy wzięli zakładników i zajęli budynki administracyjne oraz urządzenia terminalu.

FSB posiada już dobrze wyspecjalizowane jednostki na północy Rosji. Kiedy Greenpeace zajął platformę Prirazłomnaja na Morzu Peczorskim, wskazane oddziały FSB brały udział w starciu z aktywistami.

Ćwiczenia, które odbyły się w ubiegłym tygodniu poprzedzają uruchomienie infrastruktury do wierceń, które przez najbliższe dwa lata będzie prowadzić poszukiwania w dnie Morza Peczorskiego. Ekologiczni aktywiści prowadzą kampanię także przeciwko poszukiwaniom przez GSP Saturn. Podczas załadunku w holenderskim porcie Ijmujden, aktywiści Greenpeace weszli na pokład tego statku by protestować przeciwko wierceniom poszukiwawczym na Morzu Peczorskim.