Rywal polskiego gazoportu zyskał ważnego sojusznika

11 kwietnia 2017, 15:30 Alert

W dniu 11 kwietnia 2017 operator pływającego gazoportu (FSRU) w Kłajpedzie, spółka Klaipedos Nafta, podpisała memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy z belgijskim Fluxys przy rozwoju usług tzw. małego LNG.

fot. Ministerstwo Energetyki Litwy

Firmy mają razem rozwijać działalność na rynku małego LNG, czyli usług towarzyszących zwykłym dostawom gazu skroplonego: bunkierka, przeładunek na mniejsze jednostki, cysterny i koleje. Przy podpisie memorandum był obecny minister energetyki Litwy Żygimantas Vaiciunas, ambasador Litwy w Belgii Gediminas Varvuolis, a takżę wicepremier rządu Flamandii Bart Tommelein.

Terminal Zeebrugge LNG rozwija infrastrukturę do rozwoju wymienionych wyżej usług. Uruchomił dwa nabrzeża do odbioru małych ładunków gazu skroplonego od 2000 m3.
Memorandum ma pozwolić na współpracę na Morzu Bałtyckim i poza nim. Klaipedos Nafcie zależy głównie na rynku bałtyckim. Liczy na to, że z partnerem belgijskim będzie jej łatwiej walczyć z konkurencją.

Chociaż Polska i Litwa przekonują, że terminale w Kłajpedzie i Świnoujściu nie będą konkurować, to faktem jest, że w polskim gazoporcie także ma powstać nabrzeże do obsługi małego LNG. Tego rodzaju działalność przewidują w swoich dokumentach PGNiG oraz Grupa Lotos. Być może w przyszłości będą walczyć o rynek z litewskim graczem, który pozyskał właśnie istotnego sojusznika.

Wojciech Jakóbik