Soja: Tauron Sprzedaż chce budować dobrą ofertę gazową

19 lutego 2014, 13:24 Energetyka

W styczniu Gaz – System podpisał nowe umowy ramowe na przesył paliwa gazowego z kilkoma spółkami energetycznymi, rozpoczął również operacyjną współpracę w zakresie obrotu gazem z PKP Energetyka.

Wśród podmiotów, które zdecydowały się na zawarcie umowy przesyłowej z Gaz- Systemem są PKP Energetyka, Centrum Energetyczne, Tauron Sprzedaż oraz duńska spółka Neas Energy.

Jak mówi Rafał Soja, wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż wieloletnie doświadczenia biznesowe grupy w branży energetycznej, znajomość potrzeb klientów oraz uwarunkowań prawnych i ekonomicznych funkcjonowania sektora energetyki to niewątpliwe atuty, które jego przekonaniu zaowocują również na rynku sprzedaży paliwa gazowego.

– Naszą niewątpliwą siłą jest również kadra wykwalifikowanych specjalistów oraz korzystanie z najnowszych rozwiązań informatycznych. To wszystko gwarantuje nie tylko wysoki poziom świadczonych usług, jest również bazą do budowania korzystnej oferty sprzedaży gazu – dodaje wiceprezes Taurona Sprzedaż.

Wojciech Szwankowski, członek zarządu i dyrektor handlowy PKP Energetyka komentując aktywność spółki na rynku gazu zwraca uwagę, że jej celem jest stworzenie oferty opartej na trzech filarach: energii elektrycznej, gazie oraz usługach okołoenergetycznych.

– Wdrażając pakiet produktowy, chcemy wykorzystać nasze istotne atuty, takie jak siły sprzedażowe oraz biura w 15 największych miastach Polski – mówi wiceprezes i dodaje, że o potencjale spółki stanowią też długoletnie relacje z dużymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi, które aktualnie kupują od PKP Energetyka energię elektryczną, a wśród których jest wiele spółek korzystających na co dzień z gazu.

Natomiast Grzegorz Bruski, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu, Energetyczne Centrum podkreśla, że niedawne uwolnienie rynku gazu daje takim EC szansę rywalizowania o klienta na warunkach konkurencji rynkowej. Zapowiada jednocześnie, że spółka zaoferuje klientom sprzedaż gazu i energii elektrycznej w pakiecie za niższą cenę.

– Z niecierpliwością oczekujemy rozpoczęcia działalności handlowej na polskim rynku, gdyż lokalizacja Polski pozwoli na połączenie Europy Zachodniej ze wschodnimi rynkami gazu – mówi Henrik Jørgensen, dyrektor odpowiedzialny za obrót gazem w spółce Neas Energy. Według jego deklaracji spółka ta planuje import gazu w celu odsprzedaży w kontraktach OTC oraz poprzez Towarową Giełdę Energii.

– Jeśli tylko ceny osiągną atrakcyjny dla nas poziom, rozważamy również rozpoczęcie działalności w obszarze magazynowania gazu – dodał Jørgensen.

W ramach modelu kontraktowego zaproponowanego w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, Gaz -System podpisuje z klientami ramowe umowy przesyłowe, które są uzupełniane o przydział przepustowości i zdolności przesyłowej. Jak podkreśla spółka model ten pomaga elastycznie reagować na potrzeby przesyłowe klientów Operatora i realizować je w oparciu o taryfę entry-exit.

W ocenie Gaz-Systemu wzrost aktywności uczestników rynku gazu widoczny poprzez wolumen paliwa gazowego sprzedanego w transakcjach OTC, który w styczniu 2014 wyniósł 10,8 TWh, przy czym w całym 2013 roku realizacja transakcji OTC wyniosła 28,5 TWh. Na Towarowej Giełdzie Energii w pierwszym miesiącu 2014 roku obrót wyniósł według nominacji: 0,33 TWh, zaś w roku kalendarzowym 2013 realizacja transakcji na TGE wyniosła ponad 1,05 TWh gazu ziemnego.

Źródło: CIRE.PL