Steinhoff: Działania rządu zmierzają do zamknięcia nierentownych kopalń

16 września 2016, 13:15 Energetyka

– Jestem umiarkowanym optymistą – ocenia program reformy górniczej  rządu PiS przewodniczący Krajowej Izby Gospodarczej, b.wicepremier i b. minister gospodarki dr. inż. Janusz Steinhoff  dla BiznesAlert.pl.

Jeśli chodzi o program rządu PiS dla górnictwa, to jestem umiarkowanym optymistą. Przyjęte przez obecny rząd rozwiązania są racjonalne i dobrze że są wdrażane. – powiedział nasz rozmówca –  Lata zaniedbań w górnictwie przez dwie kadencje  rządów PO-PSL doprowadziły górnictwo węgla kamiennego do sytuacji krytycznej. Co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Problemy górnictwa wzięły z braku działań i braku decyzji polityków. Przypomnę tu rozmowy w trakcie rządów koalicji PO-PSL, kiedy ówczesny premier Donald Tusk spotykał się z górniczymi związkami i publicznie zapewniał w Katowicach, że nie będzie żadnej likwidacji kopalń. Wtedy podkreślałem wielokrotnie, że to bal na Titanicu i zaklinanie rzeczywistości.

– Powtarzałem i powtarzam, – mówi dr. Steinhoff – że należy likwidować trwale nierentowne górnicze moce produkcyjne, a inwestować w kopalniach perspektywicznych. Obecnie działania idą w tym właśnie kierunku. Dobrze są rozwiązywane problemy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, włącznie z wygaszaną kopalnią Krupiński. Co w sumie znalazło uznanie akcjonariuszy przekładające się na zwyżkę ceny akcji JSW na giełdzie. Wciąż najtrudniejsza jest sytuacja Polskiej Grupy Górniczej,  nie ma jeszcze pełnego rozwiązania dla Katowickiego Holdingu Węglowego. Jeśli chodzi o KHW, są pola wydobywcze, które trzeba zlikwidować, ale są też takie, które mają dobry węgiel i przy pilnowaniu kosztów, mają szanse na opłacalność.

Były wicepremier i minister gospodarki zauważa, że trwale nierentowne kopalnie, należy zlikwidować. Jednak tego rozwiązania nie wolno stosować bez programu dobrowolnych odejść. – To jedyna racjonalna droga do likwidacji nierentownych mocy produkcyjnych. Nie może być tak, że poniesiemy koszty ratowania podmiotów, które nie mają szans na przetrwanie z powodów geologicznych i w obecnych realiach rynkowych. –  ocenia dr Steinhoff i dodaje: – Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węglowego gwarantuje podstawy finansowe dla programu dobrowolnych odejść. Rozwiązanie korzystne zarówno dla górników  jak i dla branży. Pozwala na odejście od wydobycia w miejscach trwale nierentownych i umożliwia alokację pracowników między kopalniami. Tym górnikom, którzy chcą odejść z kopalń pozwala znaleźć nowy zawód.