Wiadomo kiedy TikTok może zniknąć z USA. Kongres jest nieugięty

6 lipca 2024, 14:00 Media

Amerykański Kongres w obawie o bezpieczeństwo narodowe uchwalił prawo, które może zakończyć działalność TikToka na terenie USA. 

Jeden z autorów ustawy Raja Krishnamoorthi/ Źródło: krishnamoorthi.house.gov

Aplikacja TikTok od kilku lat jest jednym z liderów rynku platform społecznościowych na świecie. Jednocześnie wiele państw zarzuca temu serwisowi szpiegostwo na rzecz Chin.

Ustawa przyjęta w kwietniu 2024 roku przez Kongres USA zmusza chińską firmę ByteDance, będącą właścicielem TikToka, do sprzedaży aplikacji podmiotowi spoza Państwa Środka, pod groźbą wycofania jej z amerykańskiego rynku. Jeżeli TikTok tego nie zrobi w ciągu dziewięciu miesięcy od uchwalenia ustawy, to zostanie zakazany w Stanach Zjednoczonych. A to oznacza, że aplikacja zniknie w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Jak napisali w oświadczeniu autorzy ustawy Mike Gallagher oraz Raja Krishnamoorthi: “Tak długo jak TikTok jest własnością kontrolowanego przez Komunistyczną Partię Chin ByteDance, stwarza on poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.”

Gallagher w wywiadzie dla New York Times wyjaśnił na czym owe zagrożenie miałoby polegać: “Istnieją dwa zagrożenia. Jedno z nich można nazwać zagrożeniem szpiegostwem. Chodzi o bezpieczeństwo danych — wykorzystywanie aplikacji do znajdowania Amerykanów, eksfiltracji danych, śledzenia lokalizacji dziennikarzy itp. (…) To poważne zagrożenie, ale moim zdaniem większym zmartwieniem jest zagrożenie propagandowe. Jeśli TikTok nadal będzie się ugruntowywał jako dominująca platforma informacyjna w Ameryce, a algorytm pozostanie czarną skrzynką i będzie podlegał kontroli ByteDance, a co za tym idzie, Komunistycznej Partii Chin, oddacie kontrolę nad informacjami — takimi jak informacje, jakie otrzymuje młodzież Ameryki — w ręce głównego przeciwnika Ameryki. I to jest ryzyko, na które moim zdaniem nie możemy sobie pozwolić.” – podkreślił Mike Gallagher.

Inne “aktywności” TikToka

Ta wypowiedź jest potwierdzeniem wielu analiz, które pojawiły sie w ostatnich latach na temat działalności TikToka. Jedną z nich przedstawili eksperci holenderskiego VPNOverview.com, którzy zbadali zakres informacji do jakich mają dostęp popularne aplikacje społecznościowe – w tym właśnie TikTok. Według ich badań oprócz niezbędnych danych umożliwiających poprawne działanie tych aplikacji, każda z nich miała również dostęp do takich jak mię i nazwisko właściciela telefonu, kontakty czy informacje o kartach płatniczych.

Można przytoczyć również szereg wydarzeń dotyczących ingerencji w prywatność użytkowników, z których “zasłynął” TikTok. Dla przykładu, w 2022 r. Forbes

poinformował, że pracownicy TikToka pozyskali adresy IP i informacje o użytkownikach trzech reporterów, aby monitorować ich miejsce pobytu po tym, jak opublikowali oni krytyczny artykuł na temat ByteDance. „The Guardian” z kolei podał, że TikTok usuwał w przeszłości treści polityczne, które mogłyby wywołać niezadowolenie chińskiego rządu takie jak, protesty przeciwko rosnącym antydemokratycznym środkom w Hongkongu czy doniesienia o izolacji i przymusowej pracy muzułmanów ujgurskich w Chinach.

Reakcje na ustawę

TikTok oraz firma ByteDance w ramach odpowiedzi, zaskarżyły nowe prawo do sądu, powołując się na Pierwszą Poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, mówiącą m.in. o prawie do wolności słowa.

Natomiast samą ustawę skomentowano w następujący sposób: “Projekt został przepchnięty z jednego powodu: to jest zakaz. Mamy nadzieję, że Senat rozważy fakty, posłucha swoich wyborców i zda sobie sprawę ze skutków dla gospodarki, 7 mln małych firm i 170 mln Amerykanów, którzy używają naszej usługi”.

Do sprawy odniósł się także chiński rząd. Rzecznik tamtejszego resortu handlu He Yadong stwierdził, że: “Stany Zjednoczone powinny naprawdę szanować zasady gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji (oraz) zaprzestać niesprawiedliwego tłumienia zagranicznych firm”.

TikTok powstał w 2016 roku jako globalna wersja chińskiej aplikacji Douyin. Krótkie filmiki publikowane w tym serwisie szybko zyskały popularność, szczególnie wśród młodzieży, wyznaczając coraz to nowsze trendy. Obecnie pomysły z tego źródła przodują wśród takich dziedzin jak moda czy kuchnia. TikTok stał się również pewnym wyznacznikiem dla firm czy instytucji, gdyż obecnie duża część z nich śledząc różne trendy dostosowuje swoją ofertę do nich. Jednak aplikacja ta to nie tylko kopalnia inspiracji i rozrywki, lecz również i generator całej masy złych chociażby wiele tzw. challeng’y, które niekiedy kończą się nawet i śmiercią.