Emiraty opóźnią uruchomienie atomu

28 maja 2018, 12:32 Alert

Mimo, że uroczystość zakończenia budowy pierwszego bloku jądrowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miała miejsce ponad dwa miesiące temu, termin oddania bloku do komercyjnej eksploatacji się oddala.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

W ubiegłą sobotę Nawah Energy Company, spółka joint venture utworzona przez Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) i koreańską Electric Power Corporation (Kepco) do zarządzania elektrownia jądrowa Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskic, przedstawiła harmonogram przygotowań do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji pierwsze z czterech bloków jądrowych.

Uroczystość zakończenia budowy pierwszego bloku elektrowni jądrowej w ZAE miał miejsce w marcu. W sobotnim komunikacie Nawah Energy Company poinformowała, że zaktualizowany harmonogram przewiduje załadunek paliwa jądrowego w bloku Barakah1 na przełomie 2019 i 2020 r. W maju ubiegłego roku spółka zapowiadała termin komercyjnego uruchomienia pierwszego bloku elektrowni na 2018 rok.
Opóźnienia Nawah Energy Company tłumaczy koniecznością zapewniania najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa elektrowni. Jednocześnie spółka podkreśla, że doświadczenia zdobyte podczas przygotowań do rozpoczęcia komercyjne eksploatacji pierwszego bloku zostaną wykorzystane w trakcie prac nad kolejnymi jednostkami.

Pod koniec 2009 roku konsorcjum, któremu lideruje koreańskie KEPCO wygrało wart około 20 mld euro kontrakt na budowę czterech bloków jądrowych APR1400. Budowa pierwszego bloku rozpoczęła się w lipcu 2012 roku i miał być on oddany do użytku w 2017 roku. Budowa kolejnych bloków ruszała w odstępach 12 miesięcy i wszystkie miały być gotowe w 2020 roku.

CIRE.PL