Kto odwołał Budzanowskiego? | Odnowiona stacja w Katowicach | Jest zgoda KE na pożyczkę dla LOT-u

20 maja 2013, 11:21 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Budzanowski przeszkadzał stronie rosyjskiej

(polityce.pl)

Piotr Maciążek z portalu Defence24.pl twierdzi, że Rosjanie którzy lobbowali za odwołaniem byłego ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego odnieśli sukces. Był to jego zdaniem jeden z czynników które doprowadziły do dymisji tego urzędnika. Oprócz tego zadziałała presja opozycji i zamieszanie wokół tzw. Jamałgate, któremu minister Budzanowski nie potrafił zapobiec. Zdaniem eksperta opozycja nie powinna jednak dodawać presji, ponieważ działania Budzanowskiego w energetyce były obiektywnie korzystne dla kraju.

Nowe oblicze stacji Katowice

(www.plk-sa.pl)

Zakończyła się modernizacja peronu czwartego w stacji Katowice. Od 15 maja 2013 r. mogą z niego korzystać pasażerowie. Zgodnie z harmonogramem dalsze prace modernizacyjne zostaną rozpoczęte na peronie 1, który będzie zamknięty dla podróżnych. Nad peronem zostało zbudowano nowoczesne i funkcjonalne zadaszenie, które jest częścią nowego zadaszenia peronów i torów stacji Katowice.

Korolec: mamy kryzys, powinniśmy więc walczyć o tanią energię

(Newseria.pl)

Mimo odrzucenia przez europarlamentarzystów propozycji wycofania z rynku 900 mln uprawnień na emisję dwutlenku węgla, Komisja Europejska nie rezygnuje z tego pomysłu. Opublikowała pierwszy raport podsumowujący tzw. trzeci okres rozliczeniowy, który rozpoczął się na początku tego roku. Wynika z niego, że nadwyżka uprawnień wynosi prawie 2 miliardy. To sprawia, że ich ceny są niskie, a przedsiębiorstwom nie opłaca się inwestowanie w ekologiczne technologie. Na początku lipca odbędzie się kolejne głosowanie w tej sprawie.

Linia kolejowa Szczytno Ełk pozostanie w użytkowaniu

(www.plk-sa.pl)

Dwa spośród sześciu odcinków linii kolejowych planowanych do czasowego wyłączenia pozostaną czynne. Pociągi będą mogły jeździć między Szczytnem i Ełkiem oraz Kętrzynem i Karolewem. To efekt deklaracji zwiększenia przewozów na liniach położonych na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.

Raport TOE „Rynek energii elektrycznej w Polsce – stan na 31 marca 2013 r. „

(TOE)

Raport podsumowuje kluczowe zdarzenia, jakie miały miejsce na rynku energii elektrycznej w Polsce w okresie od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. Podobnie jak w przypadku poprzednich raportów, jego zakres merytoryczny koncentruje się głównie na obszarach charakterystycznych dla działalności Towarzystwa i jego członków, do których należą spółki obrotu. Dokument jest dostępny tutaj.

Modernizacja mostów na linii Wrocław – Wałbrzych

(www.plk-sa.pl)

Trzy nowe mosty na linii z Wrocławia do Wałbrzycha staną w miejscu wyeksploatowanych obiektów. Prace zapewnią sprawny przejazd pociągów oraz wyeliminują ograniczenia prędkości. Trzy 17-metrowe mosty na szlaku Smolec – Kąty Wrocławskie zostaną rozebrane i w ich miejsce powstaną nowe konstrukcje niezależne dla każdego z torów. Wykonane będą niezbędne roboty w zakresie sterowania ruchem kolejowym oraz elektroenergetyki. Wartość prac wynosi blisko 10 mln zł.

Na gazowej smyczy

(Uważam Rze)

Grzegorz Pytel pisze, że Polska ma potencjał by zaspokajać zapotrzebowanie na gaz z własnych złóż. Póki co jednak nie podejmuje odpowiednich działań by tak się stało.

PKP Cargo inwestuje w transport intermodalny. Powstaje terminal kontenerowy w Poznaniu-Franowie

(Newseria.pl)

PKP Cargo inwestuje w transport intermodalny. Konkurencja z transportem samochodowym to szansa dla tej spółki. Najważniejsza inwestycja to budowa terminala kontenerowego w Poznaniu-Franowie. Trwa także przetarg na 330 platform kontenerowych. PKP Cargo liczy na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

Polski minister odwołany na żądanie Rosjan

(Gazeta Polska Codziennie)

Dorota Kania i Katarzyna Pawlak piszą, że za odwołaniem ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego mogą stać Rosjanie. Zdaniem dziennikarek mają oni poważny wpływ na politykę energetyczną rządu wpływając na oficjeli jak Jan Krzysztof Bielecki czy Aleksander Kwaśniewski (w sprawie Acronu).

Plan dla nowego połączenia do Zakopanego

(www.plk-sa.pl)

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na aktualizację studium wykonalności nowego połączenia kolejowego do Zakopanego oraz do Nowego Sącza. Dokument pozwoli na dokładne oszacowanie kosztów, korzyści i uwarunkowań technicznych związanych z planem budowy nowej linii przez Podłęże, Mszanę Dolną oraz Tymbarku. Studium wykonalności będzie zawierało analizy społeczno – gospodarcze oraz analizy rynku transportowego dla wybranych linii w woj. małopolskim.

Rząd nie chce ujawnić rozmów ws. prądu z Kaliningradu

(Gazeta Polska Codziennie)

Według informatorów GPC rozmowy na temat dostaw energii elektrycznej z Obwodu Kaliningradzkiego są już bardzo zaawansowane. Rząd milczy na ten temat. Stawia to w innym świetle polski program atomowy, który w wypadku pobierania prądu z Obwodu staje się zbyteczny.

Ponad 200 mln na poprawę połączenia Opole Groszowice – Błotnica Strzelecka

(www.plk-sa.pl)

PKP PLK podpisały umowę na realizację zadania, które pozwoli na skrócenie czasu przejazdu na linii Wrocław – Katowice. Prace rewitalizacyjne obejmą wykonanie dokumentacji projektowej, rewitalizację dwóch torów na odcinku 35 km wraz z siecią trakcyjną, przystosowanie peronów do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z dojściami do peronów oraz ich odwodnieniem i oświetleniem, remont trzech wiaduktów, trzech przepustów, podwyższenie bezpieczeństwa ruchu poprzez wymianę urządzeń zabezpieczenia ruchu na przejazdach kolejowych oraz odbudowę urządzeń diagnostycznych wykrywających awarię wagonów.

240 mln na modernizację połączenia kolejowego z Balicami

(www.plk-sa.pl)

PKP PLK wybrały najkorzystniejszą ofertę na roboty budowlane i opracowanie projektów modernizacji połączenia kolejowego na lotnisko Balice. Wpłynęło łącznie 6 ofert na realizację zadania. Postępowanie przetargowe zakończyło się wyborem najkorzystniejszej oferty, w wysokości 240,6 mln zł brutto, złożonej przez firmę Astaldi S.p.A. Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał 18 miesięcy na realizację zadania.

Walne Zgromadzenie OIGD

(www.edroga.pl)

Jaki był 2012 r. dla branży drogowej? – Ten największy „plac budowy” w Europie, jakim szczyciła się strona rządowa, stał się dla wielu naszych firm jako generalnych wykonawców i podwykonawców placem bankructw, utraty płynności finansowej, zwolnień na niespotykaną skalę. Rok 2012 obnażył z całą mocą brak przygotowania do tak dużego programu od strony finansowej, inwestycyjnej, organizacyjnej, procedur przetargowych, wyboru wykonawców, partnerskiej realizacji, rozliczeń – mówił Adam Kulikowski, prezydent Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, podczas jej Walnego Zgromadzenia w Krakowie.

Katowice: kontynuacja przebudowy strefy Rondo-Rynek

(www.edroga.pl/UM Katowice)

W związku z kontynuacją przebudowy strefy Rondo-Rynek w Katowicach, od 20 maja wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu w rejonie ul. Pocztowej i Młyńskiej.

W tej fazie prac usunięte zostaną tory tramwajowe na ul. Pocztowej. Prace remontowe (kanalizacja i sieci energetyczne) będą prowadzone na wschodnim pasie jezdni ul. Pocztowej.

ETSC: Zbyt wielu pieszych ginie na drogach

(www.edroga.pl/ETSC)

Ponad 20 proc. wszystkich śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Unii Europejskiej to piesi. Ich bezpieczeństwo na drogach od 2001 r. stale się poprawia – według raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) śmiertelność wśród pieszych spadła o 34 proc. między 2001 i 2009 r. Jednak spadek ten był mniejszy niż w przypadku pasażerów pojazdów.

Prace zasadnicze w Modlinie zakończone

(www.aeronews.pl)

Po 23. dniach robót, ekipy budowlane naprawiające dwa progi drogi startowej na lotnisku Modlin zakończyły układanie nawierzchni. Na części powierzchni rozpoczęły się już prace wykończeniowe. Ułożono łącznie 58 tys. mkw. nawierzchni betonu, do którego produkcji zużyto w sumie 14. wahadeł kruszywa po ok. 1600 t każde.

Jest zgoda KE na pożyczkę dla Lotu

(www.aeronews.pl)

Choć tylko warunkowo. Komisja Europejska czeka teraz na szczegóły planu restrukturyzacji przewoźnika, który ma do niej trafić do 20 czerwca. – Komisja Europejska stwierdziła, że pożyczka na ratowanie Polskich Linii Lotniczych LOT w wysokości 400 mln zł udzielona przez polski rząd była zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa. Komisja warunkowo zatwierdziła tę pomoc do czasu zajęcia stanowiska odnośnie do planu restrukturyzacyjnego, który Polska ma przedłożyć do 20 czerwca 2013 r. – poinformowali unijni urzędnicy.