Car azotu naciera | Konkurs na prezesa PAŻP | Jest falochron w Świnoujściu

18 maja 2013, 09:33 Alert

Codzienny przegląd mediów Biznes Alert

Car azotu naciera

(Rzeczpospolita)

Dziennikarze gazety opisują starania Wiaczesława Kantora o przejęcie udziałów w Azotach Tarnów za pomocą firmy Acron. W artykule jest również mowa o lobbingu Rosjan na rzecz odwołania Budzanowskiego. „Otwarty lobbing i domaganie się wyrzucenia ówczesnego ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego” miało być głównym tematem spotkania delegacji polskiego parlamentu z Komisją Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej w Moskwie. – To było niebywałe spotkanie jak na standardy dyplomatyczne. Byłem zażenowany – mówi senator PO Bogdan Klich, były minister obrony w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Minister transportu ogłasza konkurs na prezesa PAŻP

(www.transport.gov.pl)

W związku z niedawnym odwołaniem prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej minister transportu ogłosił konkurs na jego następcę. Do zadań prezesa należy w szczególności: zapewnienie realizacji zadań przez Agencję zgodnie z prawem UE i prawem krajowym oraz przepisami międzynarodowymi; uczestniczenie w inicjatywach i projektach międzynarodowych związanych z działalnością Agencji – za zgodą ministra transportu.

Świnoujście. Budowa falochronu osłonowego terminalu LNG zakończona

(CIRE)

Powstał już falochron dla terminalu LNG w Świnoujściu. Budowę sfinansował polski budżet w ramach programu „Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu”. Zdaniem Ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskiego budowa terminalu znacząco przyspieszyła w ostatnim czasie.

Zakończony falochron osłonowy dla terminalu LNG

(www.transport.gov.pl)

Przybył dzisiaj Polsce kawałek ziemi. Tu się zaczyna Polska i tu się zaczyna wielki projekt bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – powiedział minister transportu Sławomir Nowak 17 maja br. w Świnoujściu. Wspólna wizyta ministra Nowaka i ministra Skarbu Państwa Włodzimierza Karpińskieg w Świnoujściu odbyła się w związku z zakończoną inwestycją budowy falochronu osłonowego dla terminalu LNG w Świnoujściu.

Kolejna runda o most Grota

(www.gddkia.gov.pl)

Budowę mostu Grota w Warszawie zrealizuje czeska firma Metrostav – zdecydowała komisja przetargowa wykluczając jednocześnie z postępowania przetargowego konsorcjum z włoskim liderem (firma Astaldi). Czesi chcą zbudować most za ponad 796 mln zł, czyli o około 200 mln więcej niż zaproponowało wykluczone konsorcjum. Zgodnie z umową, której podpisanie planowane jest jeszcze w maju, most ma powstać w ciągu 27 miesięcy od zawarcia kontraktu, czyli do końca 2015 r.

PGE jednak chce budować bloki w Opolu

Polska Grupa Energetyczna podpisała aneksy do umów na budowę bloków w Elektrowni Opole z Polimexem-Mostostal i Rafako. Wcześniej pojawił się sygnał, że inwestycja została skreślona. Specjaliści cytowani przez Parkiet oceniają, że PGE chce zostawić sobie „furtkę”, dzięki której nie będzie musiała powtarzać przetargu w sytuacji gdy rząd jednak zdecyduje się na budowę.

Optymalizacja działalności PKP SA

(www.pkp.pl)

PKP SA kończy proces centralizacji funkcji wsparcia spółki integrując realizowane dotąd w poszczególnych Oddziałach Regionalnych zadania z zakresu finansów, rachunkowości i rozliczeń w centrali spółki. Proces zostanie obudowany szeregiem inicjatyw wspierających przeniesienie pracowników do centrali PKP SA w Warszawie oraz działań osłonowych dla osób, które nie będą zainteresowane udziałem w procesie centralizacji. W ramach centralizowanej struktury organizacyjnej w PKP od ub.r. optymalizowane są obszary wsparcia w zakresie funkcji takich jak zakupy, audyt wewnętrzny, informatyka, windykacja, kadry i płace, finanse i księgowość oraz kontroling.