Ogłoszono procedurę wyboru strategicznego inwestora w Belene

11 marca 2019, 17:11 Alert

Bułgarski resort energetyki ogłosił w poniedziałek procedurę wyboru strategicznego inwestora drugiej, obok Kozłoduju, elektrowni atomowej – w Belene. Chodzi o nabycie mniejszościowych udziałów w przyszłej siłowni i ewentualny zakup części produkowanej energii.

fot. Pixabay

Procedura przewiduje również zawarcie długoterminowych umów z konsumentami na zakup energii elektrycznej.

Termin zgłoszenia kandydatur wynosi 90 dni. Ważnym warunkiem jest to, by koszty projektu nie przekraczały 10 mld euro, a siłownia rozpoczęła działalność nie później niż 10 lat po zawarciu umowy z inwestorem.

Bułgaria zachowa blokujący udział w siłowni i nie udzieli państwowych gwarancji przyszłemu inwestorowi. Projekt ma być realizowany na zasadach rynkowych. Państwo nie udzieli również gwarancji, że będzie kupować produkowaną przez siłownię energię elektryczną.

Dokończeniem budowy elektrowni, która z przerwami powstaje od ponad trzech dekad, zajmie się spółka utworzona z przyszłym inwestorem. Ze strony Bułgarii będzie w niej reprezentowana państwowa Krajowa Spółka Elektryczna (NEK) z udziałem dokonanych już inwestycji w wys. ok. 3 mld euro, wszystkimi posiadanymi licencjami i zezwoleniami oraz z blokującym głosem przy podejmowaniu decyzji dotyczących działalności przyszłego operatora – poinformowano w ogłoszeniu resortu energetyki.

Resort wyśle zaproszenia do wszystkich potencjalnych inwestorów, którzy dotychczas wykazali zainteresowanie projektem. Będzie to rosyjski Rosatom, którego spółka córka Atomstrojeksport zbudowała posiadane przez Bułgarię dwa reaktory oraz chińska państwowa spółka jądrowa. Nabyciem mniejszościowych udziałów jest też zainteresowana Serbia, Macedonia Północna i Czarnogóra. Francuski Framatome i amerykański General Electric są zainteresowane dostarczeniem komponentów dla siłowni jako podwykonawcy.

Projekt budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej liczy już ponad 35 lat. Był kilkakrotnie wstrzymywany i wznawiany. W początkowym okresie w budowie uczestniczyła także Polska. Ostatnią decyzję o reaktywowaniu budowy podjęto w czerwcu 2018 roku.

W 2006 roku Bułgaria zamówiła w Atomstrojeksporcie dwa reaktory jądrowe typu WWER 1000+ o mocy 1000 MW każdy. Po rezygnacji z budowy w 2012 roku Sofia musiała zapłacić w 2016 roku Rosji odszkodowanie w wysokości 620 mln euro zasądzone przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej w Paryżu i stała się właścicielką tych reaktorów. W listopadzie 2018 roku z Atomstrojeksportem zawarto pięcioletnie porozumienie o konserwacji reaktorów.

Polska Agencja Prasowa